Szukaj

Amerykanie będą sadzeni w Hadze za zbrodnie wojenne w Afganistanie?

04-11-2016 11:49
Amerykańskie wojsko w Afganistanie Fot. The U.S. Army / flickr.com / CC BY 2.0
Podziel się

„Foreign Policy” donosi, że według nieoficjalnych, ale potwierdzonych w „wielu źródłach” informacji wynika, że jeszcze w tym roku Fatou Bensouda, naczelna prokurator Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze będzie wnioskować o przeprowadzenie dochodzenia w sprawie możliwych zbrodni wojennych i przeciwko ludzkości w Afganistanie popełnionych przez Amerykanów.

Wielu zarzuca MTK w Hadze, że ostatnio stał się „sądem dla Afryki”, gdyż zajmuje się oskarżaniem niemal wyłącznie watażków i dyktatorów rządzących państwami Czarnego Kontynentu. Podjęcie postępowania karnego przeciw Amerykanom byłoby decyzją dość odważną politycznie.

Śledztwo przeciw USA obejmowałoby między innymi „przestępstwa popełniane ze szczególnym okrucieństwem i w pewnym stopniu z podeptaniem godności ludzkiej ofiar", do których miało dochodzić w Afganistanie w latach 2003-2005 wobec osób podejrzewanych o terroryzm.

Koniecznie przeczytaj: Komendant Milicji Obywatelskiej skazany na karę bezwzględnego więzienia za komunistyczne zbrodnie

Czytaj też: „Jeżeli wygra Clinton, światu grozi wojna atomowa”

Trybunał w Hadze może też oskarżyć Stany Zjednoczone o nalot na szpital w Kunduzie z 3 października 2015 r. W ciągu jednej godziny, w wyniku pomyłki amerykańskiego wojska, zginęło 42 pacjentów i członków personelu medycznego.

Warto przeczytać: Przeciwnicy Trumpa podpalili flagę USA i krzyczeli „J**ać białą Amerykę” [WIDEO]

Podziel się