Szukaj

Komisja Europejska znów grozi krajom, które nie przyjęły uchodźców! Postawiła Polsce, Czechom i Węgrom ultimatum

06-09-2017 15:07
Budyek Komisji Europejskiej, Bruksela
Podziel się

Komisja Europejska ponownie grozi krajom, które nie przyjęły uchodźców w ramach przymusowej relokacji. Komisarz ds. migracji Dimitris Awramopulos zagroził, że jeżeli Polska, Czechy i Węgry nie spełnią żądań Unii w ciągu najbliższych tygodni, KE może skierować przeciwko nim skargę do Trybunału Sprawiedliwości.

Drzwi są wciąż otwarte, powinniśmy przekonać wszystkie kraje członkowskie, żeby wywiązały się ze swoich zobowiązań. Państwa muszą pokazać solidarność teraz. (…) Jeśli kraje, które nie przyjęły ani jednej osoby, albo od dłuższego czasu nie wykonały żadnych działań w tym kierunku, nie zrobią nic w nadchodzących tygodniach, będziemy rozważać ostatni krok w procedurze, aby skierować sprawę do Trybunału – oświadczył dzisiaj unijny komisarz ds. migracji Dimitris Awramopulos.

Koniecznie przeczytaj: Unijny Trybunał Sprawiedliwości oddalił skargę Słowacji i Węgier ws. przymusowej relokacji uchodźców

Czytaj też: Polski rząd nie zamierza ustępować KE. Mocna odpowiedź Beaty Szydło [WIDEO]

Stanowisko komisarza związane jest z opublikowanym dzisiaj wyrokiem Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, który odrzucił skargę Słowacji i Węgier na podjętą we wrześniu decyzję Rady UE o przymusowej relokacji uchodźców z Grecji i Włoszech. Pisaliśmy o tym tutaj: Unijny Trybunał Sprawiedliwości oddalił skargę Słowacji i Węgier ws. przymusowej relokacji uchodźców.

Relokacja narzucana przez UE początkowo zakładała przeniesienie do poszczególnych krajów członkowskich aż 160 tys. imigrantów. Do tej pory udało się ich rozlokować 25 tys. Słowacja i Czechy przyjęły kilkanaście tzw. uchodźców, Polska i Węgry żadnego.

Komisja Europejska wielokrotnie naciskała w tej sprawie m.in. na polski rząd. Tym razem zyskała dodatkowy argument w postaci wyroku Trybunalu.

Wniesienie skargi do Trybunału przeciwko „nieposłusznym” państwom byłoby ostatnim krokiem ze strony Unii przed nałożeniem ewentualnych sankcji na kraje członkowskie, które nie zgodzą się zrealizować narzuconych kwot przymusowej relokacji.

Warto przeczytać: Niemcy policzyli, ile ma wynosić kara dla Polski za nieprzyjęcie „uchodźców”

Podziel się