Szukaj

Komisja Europejska chce zapłacić Włochom, żeby nie zamykali portów przed imigrantami

06-07-2017 17:26
Łódź z uchodźcami Fot. Irish Defence Forces / wikipedia / CC BY 2.0
Podziel się

35 milionów euro ma przekonać Włochów, żeby nie zamykali swoich portów dla statków NGO, którymi do Europy zmierzają imigranci z Afryki.

Od początku roku do Włoch drogą morską dotarło już kilkadziesiąt tysięcy imigrantów z Afryki. W drodze jest kolejne kilka tysięcy.

Już w ubiegłym tygodniu służby w tym kraju alarmowały, że nie poradzą sobie z kolejną tak dużą falą przybyszów. Włosi zaczęli zastanawiać się nad zamykaniem swoich portów.

Zwłaszcza, że takie kroki zapowiedzieli śródziemnomorscy sąsiedzi Italii – Francja i Hiszpania. Ponadto przed napływem imigrantów zamierza bronić się – i to dosłownie – Austria. Władze alpejskiego kraju zapowiedziały wysłanie wojska na granicę z Włochami i zablokowanie górskich przełęczy.

Koniecznie przeczytaj: Bunt przeciwko imigrantom. Kolejne europejskie kraje zamykają granice

Czytaj też: Komisja Europejska chce lepiej wykorzystywać „talenty” przedstawicieli środowisk LGBTI

Zastopowaniu napływu imigrantów z Afryki za wszelką cenę stara się zapobiec Komisja Europejska. Aby odwieść Włochów od zamknięcia portów, Bruksela zaproponowała im 35 milionów euro.

Nasze wysiłki muszą się koncentrować na solidarności – z osobami uciekającymi przed wojną i prześladowaniami oraz z naszymi państwami członkowskimi znajdującymi się pod największą presją – powiedział szef KE Jean-Claude Juncker.

Kolejne 46 milionów euro KE zamierza przeznaczyć na pomoc władzom Libii w zapobieganiu migracji.

Wprowadzenie w życie takiego rozwiązania ma poprzedzić zaplanowane na przyszły tydzień spotkanie unijnych ministrów spraw wewnętrznych w Tallinie.

Warto przeczytać: Liroy-Marzec do państw zachodnich: „Kolonizowaliście, to teraz się nie dziwcie” [WIDEO]

Podziel się