Szukaj

Hipokryzja izraelskiego parlamentu. Podczas głosowania nie uznali rzezi Ormian za ludobójstwo. Niezwykle mocny tweet polskiego księdza [foto]

20-02-2018 11:18
ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski Fot. Piotr Drabik / flickr.com / CC BY 2.0
Podziel się

Od wielu już dni toczy się gorąca i burzliwa dyskusja na temat relacji polsko-żydowskich podczas II wojny światowej. Wielu izraelskich polityków i dziennikarzy krytykujących nasze władze za przyjęcie nowelizacji ustawy o IPN wciąż przypomina o rzekomym zorganizowanym udziale Polaków w Holocauście. Wielu polskich ekspertów, historyków i parlamentarzystów odpowiadających na te zarzuty zwraca uwagę na kłamstwa i hipokryzję. Taki stan rzeczy potwierdziła również niedawna decyzja Ksenetu, która pokazała prawdziwy stosunek tamtejszych polityków do pamięci historycznej.

W ubiegłym tygodniu Ksenet (parlament Izraela) odrzucił wniosek o uznanie rzezi Ormian z czasów I wojny światowej za ludobójstwo. Wnioskodawca argumentował, że kraj, który jest tak mocno doświadczony przez Holokaust, powinien uznać ludobójstwo Ormian i w związku z tym wyznaczyć dzień pamięci ofiar. Ten złożony projekt nie został jednak przyjęty przez tamtejszych parlamentarzystów. Do tej sprawy odniósł się na Twitterze ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski, który zwrócił na uwagę na hipokryzję izraelskich polityków:

Koniecznie przeczytaj: Niewiarygodne. Nowelizacja ustawy o IPN nie podoba się mieszkającym w Polsce… Niemcom. „Były obozy zakładane i prowadzone przez polską administrację”

Czytaj też: Mocna wypowiedź wiceprezesa partii Wolność. Podczas wywiadu wyjaśnił, dlaczego Izrael sprzeciwia się nowelizacji ustawy o IPN [wideo]

Kneset #Izrael nie uznał ludobójstwa #Ormianie. Co za zakłamanie! A  przy tym jeszcze bezczelniejsze oskarża Polaków i @MorawieckiM! Na co potrzebny nam taki"sojusznik"? Co #Polska zyskuje na wspieraniu go w jego konflikcie z #Palestyna i światem arabskim?

Rzeź Ormian (1915-1917) jest drugim po Holocauście najlepiej udokumentowanym i opisanym ludobójstwem dokonanym przez władze państwowe na grupie etnicznej w czasach nowożytnych. Szacuje się, że w wyniku tej masowej zagłady w Imperium Osmańskim mogło zginąć nawet 1,5 mln ludzi.   

 

Warto przeczytać: Szef MSZ Francji niezwykle ostro skomentował przyjęcie nowelizacji ustawy o IPN. Internauci natychmiast przypomnieli o „zasługach” tego kraju [WIDEO+FOTO]

Podziel się