Szukaj

Kanclerz Austrii za obcięciem funduszy europejskich dla krajów, które nie chcą uchodźców

Christian Kern Fot. SPÖ Presse und Kommunikation / wikipedia.org / CC BY-SA 2.0
Podziel się

Kanclerz Austrii Christian Kern w wywiadzie udzielonym gazecie „Die Welt” opowiedział się za ograniczeniem pomocy strukturalnej dla tych państw UE, które nie przyjęły uchodźców.

Polityk zwrócił uwagę, że niektóre państwa domagają się od pozostałych członków UE solidarności w zakresie polityki bezpieczeństwa, sankcji wobec Rosji czy polityki gospodarczej, która miałaby stymulować ich rozwój. Jednocześnie państwa te nie chcą słyszeć o solidarności w kwestii polityki migracyjnej. Szef austriackiego rządu dodał, że skutki takiej postawy będą rodzić odpowiednie konsekwencje:

Środki z budżetu UE muszą być w przyszłości rozdzielane bardziej sprawiedliwie między kraje członkowskie niż dotychczas. Kraje, które konsekwentnie odmawiają udziału w rozwiązywaniu kryzysu migracyjnego lub stosują dumping podatkowy kosztem sąsiadów, nie mogą w przyszłości liczyć na idące w miliardy euro kwoty netto z Brukseli.

Koniecznie przeczytaj: Rzeczpospolita: Le Pen chce likwidować UE z Kaczyńskim. Rzecznik PiS dementuje „rewelację” gazety

Czytaj też: Jarosław Kaczyński wypowiedział się na temat wyjścia Polski z UE [WIDEO]

Oznacza to, że takie państwa jak Polska mogą po opuszczeniu przez Wielką Brytanię UE jedynie stracić, bo Austri,a jak dalej oświadczył kanclerz, nie będzie podnosić swojego zaangażowania finansowego w tworzenie wspólnego budżetu UE. W komentarzu do przeprowadzonego wywiadu, dziennikarze dziennika „Die Welt” zaznaczyli, że Austria i Niemcy są płatnikami netto i de facto utrzymują całą wspólnotę, Polska zaś jest największym beneficjentem europejskich funduszy.

 

Warto przeczytać: Kuriozalna pokazówka w wykonaniu PO. Hymn i flaga UE w czasie obchodów bitwy pod Olszynką [FOTO]

Podziel się