Szukaj

Komisja Europejska chwali Polskę za decyzję o odstrzale dzików. „To niezbędny krok w celu ograniczenia afrykańskiego pomoru świń”

11-01-2019 11:59
Komisja Europejska
Podziel się

Jak poinformowało RMF FM, Komisja Europejska popiera plan masowego odstrzału dzików w Polsce. Jej przedstawiciel w rozmowie z korespondentką tej stacji pochwalił polskie władze za wdrażanie takich rozwiązań, gdyż, w jego opinii, są one niezbędne do tego, by móc skutecznie przeciwdziałać rozwojowi afrykańskiego pomoru świń.

Polskie władz zdecydowały się na masowy odstrzał dzików z powodu występowanie przypadków zachorowań na afrykański pomór świń. Decyzja ta nie spodobała się m.in. niektórym celebrytom, dziennikarzom oraz ekologom.

Dodatkowo emocje podgrzała informacja pojawiająca się w mediach, z której wynikało, że tylko w ciągu jednego weekendu zostanie zastrzelonych 210 tys. dzików. Te doniesienia stanowczo zdementował minister środowiska Henryk Kowalczyk. Podczas rozmowy w radiowej Jedynce podkreślił, iż w planie na ten rok założono, że zostanie zabitych 185 tys. osobników: 

Koniecznie przeczytaj: Raper nie wytrzymał: „Brońmy dzików?! 42 miliony zamordowanych dzieci, a my bronimy dzików?” [wideo]

Czytaj też: Obrońcy dzików kompromitują się? Rekordowe odstrzały w Niemczech i nie tylko. Te dane mówią same za siebie [foto]

Plan przewiduje odstrzał 185 tys. dzików na ten rok. Pojawiająca się w mediach liczba 210 tys., to liczba z sufitu, nie wiadomo skąd się wzięła. W ciągu jednego weekendu nie byłby nawet możliwy odstrzał takiej liczby dzików. Od marca do listopada pozyskano 168 tys. dzików.

O komentarz w tej sprawie został poproszony przedstawiciel KE. W trakcie wywiadu dla RMF FM jednoznacznie opowiedział się po stronie polskiego rządu:

To niezbędny krok w celu ograniczenia bardzo agresywnego rozprzestrzeniania się w ostatnich miesiącach afrykańskiego pomoru świń (ASF) w Polsce i krajach UE oraz w celu ochrony unijnych rolników i konsumentów. Jeżeli nie uda powstrzymać rozwoju ASF w Polsce, to całej Unii może grozić blokada handlu wieprzowiną ze strony zagranicznych partnerów To by oznaczało ogromne straty gospodarcze, ponieważ eksport wieprzowiny stanowi 58 proc. całkowitego eksportu mięsa z UE. Walka z ASF stała się dla Unii wręcz dramatycznie pilna.

Z relacji mediów wynika, że nasze władze podejmują działania w pełni zgodne z przepisami i zaleceniami przyjętymi przez kraje UE podczas ostatniej konferencji ministerialnej. W dokumencie zawarto m.in. stwierdzenie, że „rozprzestrzenianie się i utrzymywanie ASF” spowodowane jest przez populacje dzików, które rozwinęły się w sposób niekontrolowany. Jako jedną z skutecznych metod wskazano odpowiednio zaplanowany odstrzał niektórych osobników. 

Co ciekawe, według unijnego urzędnika podczas odstrzału nie należy oszczędzać prośnych loch:

Pozostawienie jej przy życiu oznacza jeszcze większe ryzyko, gdyż choroba poprzez warchlaki rozprzestrzeni się kilka albo kilkanaście razy szybciej.

Warto przeczytać: Nosowska i Margaret śpiewają… w obronie dzików. Miażdżące odpowiedzi internautów [wideo]

Podziel się