Szukaj

Zabił lidera komunistów w RPA. Teraz Janusz Waluś ma szansę wrócić do Polski

09-02-2017 20:30
Janusz Waluś Fot. AP Archive / YouTube / screen YouTube
Podziel się

„Rzeczpospolita” poinformowała dzisiaj, że Janusz Waluś, który w 1993 r. zabił przywódcę Komunistycznej Partii Afryki Południowej - Chrisa Haniego ma szansę wrócić do Polski.

Waluś wyemigrował do Republiki Południowej Afryki w latach 80. Wkrótce zaczął sympatyzować ze skrajną prawicą. Po tym jak na początku lat 90. ruchy afrykanerskie uległy zradykalizowaniu i zalegalizowano działalność Afrykańskiego Kongresu Narodowego i Południowoafrykańskiej Partii Komunistycznej Polak zdecydował się zabić wspieranego przez Mandelę przywódcę komunistów Chrisa Haniego. Zastrzelił go 10 kwietnia 1993 r. przed jego domem w Johannesburgu.

Koniecznie przeczytaj: Janusz Korwin-Mikke odpowiada socjalistce z Hiszpanii

Czytaj też: Janusz Korwin-Mikke naprawdę poruszony. Ze łzami w oczach żegnał zmarłego posła Kukiz’15 [WIDEO]

Początkowo został skazany na karę śmierci, wkrótce jednak wyrok zmieniono na dożywocie. Waluś odsiaduje karę w zakładzie karnym w Pretorii. Od kilku lat Polak robi wszystko, aby zrzec się obywatelstwa RPA, co miałoby mu umożliwić powrót do kraju. Waluś mówi, że obawia się o swoje życie. Twierdzi, że w więzieniu próbowano go zabić.

Jak ustaliła „Rzeczpospolita”, Walusiowi w końcu udało się skutecznie zrzec obywatelstwa RPA i teraz jest już jedynie obywatelem Polski.

O powrót Walusia do kraju od 2015 r. ma starać się polskie Ministerstwo Sprawiedliwości. W działania zaangażowali się również na początku 2016 r. politycy PiS i Kukiz’15.

Polski resort sprawiedliwości, jeszcze za czasów koalicji PO-PSL, podjął pierwsze kroki prawne związane ze sprawą, działając na wniosek skazanego.

w czerwcu 2015 r. ambasada RP w Pretorii przekazała do Ministerstwa Sprawiedliwości prośbę Janusza Walusia, odbywającego obecnie w RPA karę dożywotniego pozbawienia wolności, o umożliwienie mu odbycia reszty tej kary w Polsce – poinformował „Wprost” Jerzy Kubrak z Wydziału Komunikacji Społecznej i Promocji.

Działania podejmowane przez polskie ministerstwo wynikają z Kodeksu postępowania karnego, są to standardowe procedury, jakie stosuje się w przypadku każdego polskiego obywatela, który, odbywając karę pozbawienia wolności za granicą, wystąpi do polskich władz z prośbą o odbycie jej w kraju.

Ministerstwo Sprawiedliwości zwróciło się pismem do Departamentu Sprawiedliwości Republiki Południowej Afryki o przekazanie przez władze RPA dokumentacji niezbędnej do przeprowadzenia przed polskim sądem postępowania w przedmiocie stwierdzenia dopuszczalności przejęcia kary do wykonania w Polsce. Uzyskanie takiego postanowienia sądu o prawnej dopuszczalności jest warunkiem niezbędnym do rozważenia wystąpienia przez Ministra Sprawiedliwości z formalnym wnioskiem do władz państwa obcego o przekazanie osoby skazanej (art. 608 §1 i 3 kpk) – poinformował Kubrak.

Bez wątpienia postać Polaka wzbudza duże kontrowersje. Dla jednym jest zwykłym mordercą, dla innych bohaterem, który uchronił RPA przed komunizmem, dzięki czemu kraj nie podzielił losu sąsiedniego Zimbabwe, które znalazło się pod krwawymi rządami Roberta Mugabe.

Warto przeczytać: Janusz Korwin-Mikke z okazji Dnia Kobiet wręcza kwiaty Joannie Scheuring-Wielgus [WIDEO]

Podziel się