Szukaj

Izrael: Dziennikarze i politycy skomentowali zmianę ustawy o IPN. „Nasza presja na Polskę była skuteczna”

27-06-2018 17:41
Flaga Izraela Fot. jon lai / Flickr.com / CC BY 2.0
Podziel się

Dzisiejsza decyzja parlamentu dotycząca uchylenia niektórych zapisów niedawnej nowelizacji ustawy o IPN została pozytywnie przyjęta przez izraelskie media. Tamtejsi dziennikarze są przekonani, że polskie władze wycofały się z kontrowersyjnych przepisów dzięki skutecznej presji środowisk żydowskich.

Tuż po głosowaniu izraelscy dziennikarze zgodnie informowali, że przyjęcie kolejnej nowelizacji ustawy o IPN jest wynikiem skutecznej presji dziennikarzy, polityków i międzynarodowych środowisk żydowskich. 

Z kolei tamtejszy dziennik „Haarec” przypomniał również, iż niedawno Międzynarodowe Stowarzyszenie Adwokatów i Prawników Żydowskich zaapelowało do polskiego Trybunału Konstytucyjnego, by uchylił te przepisy oraz wydało opinię, w której uznało, że ustawa ta „poważnie i nieproporcjonalnie" ogranicza wolność wypowiedzi, chronioną przez konwencje międzynarodowe.

Koniecznie przeczytaj: Niewiarygodne. Nowelizacja ustawy o IPN nie podoba się mieszkającym w Polsce… Niemcom. „Były obozy zakładane i prowadzone przez polską administrację”

Czytaj też: Mocna wypowiedź wiceprezesa partii Wolność. Podczas wywiadu wyjaśnił, dlaczego Izrael sprzeciwia się nowelizacji ustawy o IPN [wideo]

Do decyzji polskiego parlamentu odniósł się również członek Knesetu Itzik Shmuli, który w wywiadzie dla „Maariv” przyznał, że jest ważny krok w tej sprawie: 

To niewątpliwie dobra zmiana, ale niewystarczająca. Zgodnie z ustawą nadal nie wolno wspominać o udziale niektórych Polaków w zbrodniach na Żydach. Jedyna różnica polega na tym, że zamiast odpowiedzialności karnej jest odpowiedzialność cywilna. Nawet w obecnej formie rzuca głęboki cień na współczesną Polską, która zamiast wyciągać wnioski z historii woli jej zaprzeczać i rozmydlać. Zapewniamy ludzi ocalonych z Holokaustu, że te próby się nie powiodą.

Warto przeczytać: Marek Jakubiak trafił w sendo? W ciągu kilku minut wyjaśnił, na czym polega polsko-izraelski spór o nowelizację ustawy o IPN [wideo]

Podziel się