Szukaj

Ten jeden mężczyzna odpowiada za 9% wszystkich ataków antysemickich w USA w 2017 r. Okazało się, że jest… obywatelem Izraela

05-03-2018 11:06
antysemityzm Fot. Quinn Dombrowski / flikcr.com / CC BY-SA 2.0
Podziel się

Jak poinformował CNN, 19-letni Michael Kadar usłyszał zarzuty przeprowadzania licznych antysemickich prowokacji. Podejrzany miał wielokrotnie fałszywie ostrzegać o bombach podłożonych w centrach żydowskich i informować służby o rzekomo przetrzymywanych zakładnikach, a także szerzyć mowę nienawiści w Internecie. Co warto zaznaczyć, oskarżony mężczyzna posiada podwójne obywatelstwo, jest nie tylko Amerykaninem, ale również... Izraelczykiem.

Sądy federalne w Georgii, na Florydzie oraz w Waszyngtonie przeprowadziły wspólne dochodzenie w tej sprawie. W wyniku licznych prowokacji przeprowadzonych przez młodego mężczyznę ucierpiało wiele żydowskich instytucji m.in. Liga Przeciwko Zniesławieniom (ADL) oraz ambasada Izraela w USA.

We wtorek ADL opublikowała raport, z którego wynika, iż sam młody Żyd, Michael Karan odpowiedzialny jest za przeprowadzenie co najmniej 160 antysemickich ataków w USA w 2017 roku, co stanowi 9% wszystkich przypadków. 

Koniecznie przeczytaj: Rosyjska firma oskarżona o antysemityzm. Lody „Ubogi Żyd” weszły na rynek z jeszcze bardziej kontrowersyjnym hasłem reklamowym

Czytaj też: Światowy Kongres Żydów oskarża premiera Mateusza Morawieckiego o antysemityzm. Znakomita odpowiedź Beaty Mazurek – przeprosin nie będzie

Dyrektor krajowy ADL, Jonathan Greenblatt odnosząc się do postępowania młodego mężczyzny, powiedział:

Nie popełniajcie błędu, groźby te były aktami antysemityzmu i zasługują na traktowanie jako zbrodnia nienawiści. Ich celem były instytucje żydowskie, Chciano podsycić strach i niepokój i postawić całą społeczność żydowską w stan gotowości.

Szef FBI, Christopher Wray w wydanym w tej sprawie komunikacie stwierdził, że nie ma znaczenia fakt, że ​​groźby Michaela Kadara nie były prawdziwe, ponieważ strach odczuwany przez ofiary był autentyczny.

Za popełnione przestępstwa Michael Kadar może zostać skazany maksymalnie na 20 lat pozbawienia wolności za każde przestępstwo zbrodni nienawiści oraz nie więcej niż na 10 lat za każdą groźbę związaną z bombą. Inne czyny popełnione przez młodego mężczyznę są zagrożone karą do 5 lat więzienia.

Warto przeczytać: Znana aktorka przeprasza za... antysemityzm swojego dziadka i innych Polaków: „Wstydzę się za wszystkich Polaków, którzy....”

Podziel się