Szukaj

Izrael sprzedaje broń ukraińskim neonazistom. Aktywiści, którzy odkryli proceder, żądają wyjaśnień

09-07-2018 15:30
Pułk Azow Fot. Sputnik Polska / Twitter.com / screen Twitter
Podziel się

Jak poinformował portal Haaretz, grupa żydowskich aktywistów odkryła, że izraelskie władze dostarczają nowoczesną broń do ukraińskich neonazistów służących w pułku Azow. Po zdobyciu tej informacji natychmiast zwrócili się do MON z prośbą o wyjaśnienie tej sprawy. Jak się jednak okazało, resort obrony nie ma ochoty tłumaczyć się ze swoich decyzji.

W związku z tym, grupa ok. 40 działaczy udała się do izraelskiego Sądu Najwyższego, by ten sposób wpłynać na rząd, aby ten złożył stosowne wyjaśnienia i wydał zakaz sprzedaży broni na Ukrainę. Doytychczas jednak nie podjęto wiążących decyzji w tej sprawie.  

Izraelskie media, które opisują sprawę, sugerują, że w wyjaśnienie tej sprawy powinna się włączyć takze opozycja, a rząd musi bardziej uważnie wydawać licencje na sprzedaż broni. Przypominają także, iż nie jest to pierwszy taki przypadek w historii.

Koniecznie przeczytaj: Stany Zjednoczone wycofały się z dostarczania broni pułkowi „Azow” na Ukrainie. „Nie będziemy wspierać neonazistów i antysemitów”

Czytaj też: Mateusz Morawiecki zdecydowanie o przyszłych relacjach z Ukrainą i ludobójstwu na Wołyniu. Ukraińskie media są wściekłe

Informujący o tej sprawie portal Haaretz opisał proceder sprzedaży pistoletów maszynowych Uzi do Argentyny, którą rządziła junta nawiązująca do wzorców nazizmu i III Rzeszy. W artykule przytoczono m.in. historię tysięcy Żydów, który zabito w argentyńskich obozach, przez strażników wyposażoych właśnie w broń wyprodukowaną w Iraelu. 

Warto przeczytać: Włochy: dwóch imigrantów zaczęło się bić na oczach przechodniów. Nagle, jeden z nich wyciągnął broń [WIDEO]

Podziel się