Szukaj

Kolejne państwo niezwykle mocno podpadło środowiskom żydowskim. Wszystko za sprawą kontrowersyjnego projektu nowej ustawy

22-02-2018 16:39
Islandia Fot. Jennifer Boyer / flickr.com / CC BY-ND 2.0
Podziel się

Jak poinformował The Guardian, Islandia jako pierwszy kraj na świecie wprowadzi zakaz rytualnego obrzezania. Zgodnie z ustawą zostanie ono dopuszczone wyłącznie wtedy, gdy będzie konieczne ze względów medycznych. Pomysł tamtejszych władz bardzo nie spodobał się żydowskim i muzułmańskim środowiskom, które wspólnie głośno protestują przeciwko przyjęciu tych przepisów prawnych.

Autorka projektu ustawy wprowadzającej zakaz obrzezania, Silja Dögg Gunnarsdottir uzasadniała, że rytualne obrzezanie jest zbędnym zabiegiem, który jest bardzo niebezpieczny dla zdrowia: 

Procedury te są zbędne, nieodwracalne i mogą powodować wszelkiego rodzaju poważne komplikacje, zniekształcenia, a nawet śmierć.

Ponadto islandzka polityk tłumaczyła również, że obrzezanie powinno odbywać się za świadomą zgodą osoby poddającej się zabiegowi. Jej zdaniem stosowanie go wobec małych dzieci należy traktować tak samo, jak próbę wyrządzenia nieodwracalnych szkód na ich ciele lub zdrowiu, co na Islandii jest zagrożone karą do sześciu lat pozbawienia wolności. 

Koniecznie przeczytaj: Katarzyna Lubnauer pisze o „zbrodniach” Polaków w „Times of Israel”: „Żydzi ginęli jako ofiary Polaków”. Miażdżąca odpowiedź internautów [foto]

Czytaj też: Wyjątkowo mocne słowa Kornela Morawieckiego ws. udziału Żydów w Holocauście: „Żydzi sami szli do getta, Niemcy ich nie zaganiali”

Projekt ustawy procedowany w Islandii wywołał ogromne oburzenie wśród społeczności żydowskich i muzułmańskich na całym świecie. Pomysł skrytykował m.in. Europejski Kongres Żydów, który w swoim oświadczeniu podkreślił, że ten kraj jako pierwszy decyduje się na taki krok:

Islandia byłaby jedynym krajem, który zakazałby jednego z najważniejszych, jeśli nie najważniejszego rytuału w tradycji żydowskiej.

Co ciekawe, znacznie mocniej wypowiedzieli się w tej sprawie przedstawiciele lokalnych, islandzkich gmin żydowskich, którzy zaznaczyli, że nie jest to pierwszy przypadek w historii, gdy władze ograniczają wolność wyznawców judaizm, zaś samą ustwę przygotowaną przez polityków porównali wprost do tych wprowadzanych w nazistowskich Niemczech.

Jak się jednak okazuje, islandzcy politycy nie mają zamiaru ustąpić, bowiem ten projekt ustawy zyskał poparcie wszystkich partii i zapewne zostanie ona przegłosowana zdecydowaną większością.

Warto przypomnieć, że na Islandii już od ponad 10 lat obowiązuje zakaz rytualnego obrzezania kobiet.

Warto przeczytać: Historyk wyjaśnił, dlaczego Żydzi wciąż oskarżają naród polski o współudział w Holocauście. Jego słowa tłumaczą bardzo wiele [WIDEO]

Podziel się