Szukaj

Iran: wprowadzono zakaz jazdy na rowerach dla kobiet

29-09-2016 21:02
Damski rower oparty o ścianę budynku
Podziel się

W Iranie władze zakazały kobietom jazdy na rowerze w miejscach publicznych. Przywódca kraju, Ayatollah Ali Khamenei stwierdził, że „jazda na rowerze często przyciąga uwagę mężczyzn, a tym samym narusza czystość kobiet”. Iranki tym razem postanowiły się postawić.

Nowe prawo obowiązuje do niedawna. Kobiety nie mogą jeździć na rowerach w miejscach publicznych, takich jak parki czy ulice. Muszą ograniczyć się tylko do poruszania się po specjalnie wyznaczonych do tego miejscach. Widać nie udały się zapowiadane już w 2010 r. przez irańskie władze plany stworzenia specjalnego roweru dla kobiet - jednoślad miał być tak skonstruowany, aby nie naruszać wytycznych islamu i „nie prowadzić do moralnego rozkładu”.

Choć jeszcze nie określono w przepisach, jaka dokładnie kara przewidziana jest za złamanie zakazu, już doszło do pierwszych aresztowań przyłapanych na jeździe na rowerze Iranek. Władze kraju mimo ostatnich deklaracji o zwiększeniu praw kobiet, zmierzają więc raczej wręcz w odwrotnym kierunku.

Koniecznie przeczytaj: Skandaliczne zachowanie profesora UW! Piotr Balcerowicz namawia studentów i pracowników uczelni do udziału w Strajku Kobiet!

Czytaj też: Marta Kaczyńska krytykuje zakaz aborcji i ograniczenie dostępu do in vitro

Irankom wprowadzone przed rząd regulacje wydają się absurdem. Wiele z nich zapowiada, że nie zrezygnuje z jazdy na rowerze, mimo zakazu. Kobiety zorganizowały też w mediach społecznościowych protest, oznaczając go hashtagiem #IranianWomenLoveCycling. Iranki, głównie na Instagramie, wrzucają swoje zdjęcia z rowerowych wypraw. Jedna z kobiet dołączyła wymowny komentarz:

By móc prowadzić normalne życie, ja, jako kobieta muszę brać udział w codziennej 'wojnie'. Czy jestem kryminalistką, ponieważ kocham życie i jazdę na rowerze?

Warto przeczytać: „Czarny protest” pod logiem… Solidarności. Tomasz Lis zachwycony

Podziel się