Szukaj

Malmö: Muzułmańscy imigranci założyli ruch oporu. „Miasto, kraj, wszystko jest nasze”

08-10-2018 20:55
Szwecja Fot. Stefan Lins / flikcr.com / CC BY 2.0
Podziel się

Jak poinformował szwedzki dziennik „Sydsvenskan”, po ostatnich wyborach parlamentarnych, po których wzrosło poparcie dla prawicowej partii Szwedzkich Demokratów, grupa imigrantów mieszkająca w Malmö w akcie obrony przed rasizmem i mową nienawiści postanowiła zainicjować ruch nazwany „Witajcie w Ruchu Oporu” (Välkommen till Motståndet).

W rozmowie ze szwedzkimi mediami jedna z inicjatorek tego ruchu, Miriam Negash powiedziała, że imigranci często słyszą rasistowskie komentarze na swój temat:

Czuliśmy, że musimy być naszym własnym głosem. W kampanii wyborczej ciągle mówiono o ludziach, którzy wyglądają jak my. Nie chodzi tylko o SD, ale o agresywne słowa, które słyszymy w kawiarni, kolejkach na ulicy.Jest nas wielu w Malmö, ponad 30 procent. Nie będziemy musieli bać się na ulicy.

Koniecznie przeczytaj: Lewica musiała dostać zawału. Dalajlama w szwedzkim Malmö powiedział, co myśli o sprowadzaniu imigrantów do Europy

Czytaj też: Wstrząsający film z Wielkiej Brytanii. Imigranci napadli i brutalnie pobili strażnika miejskiego [wideo]

W podobnym tonie wypowiadają się również inni imigranci:

Moje dzieci powinny być w stanie bezpiecznie chodzić po szwedzkich ulicach i być oceniane na podstawie tego co robią, a nie koloru skóry.

Z kolei drugi dodaje:

Urodziłem się w Szwecji, ale nigdy nie byłem postrzegany jako Szwed.

Już po kilku dniach od powstanie tego ruchu zorganizowano demonstracje, w którym manifestanci głosili proimigracyjne hasła: „Całe Malmö nienawidzi rasistów” oraz „Miasto, kraj, wszystko jest nasze”.

„Witajcie w Ruchu Oporu” posiada własne konta w mediach społecznościowych, na których członkowie zamieszczają swoje zdjęcia i dzielą się swoimi poglądami.

Warto przeczytać: O czym rozmawiali Andrzej Duda i Donald Tusk? Zapytano o to eksperta od czytania z ruchu warg [wideo]

Podziel się