Szukaj

Holandia: 20-letni Polak zabił mężczyznę, który go zgwałcił. Sąd wydał wyrok

13-01-2017 11:36
Zakrwawiony nóż Fot. Maarten Van Damme / flickr.com / CC BY 2.0
Podziel się

Holenderski sąd wydał wyrok w sprawie 20-letniego Polaka, który pół roku temu w Amsterdamie został zgwałcony, w następstwie czego zabił nożem swojego oprawcę. Wyrok okazał się korzystny dla Polaka.

Do gwałtu i zabójstwa doszło 25 lipca 2016 r. w Amsterdamie. 20-letni Polak, który przyjechał na wycieczkę do stolicy Holandii, został zaczepiony przez 47-letniego mężczyznę, który zaproponował mu nocleg. Polak skorzystał z „uprzejmości” nieznajomego i udał się do jego mieszkania.

47-latek, po tym jak jego gość zasnął, rzucił się na Polaka i go zgwałcił. 20-latek, któremu dało się w końcu oswobodzić, sięgnął do swojego plecaka i wyciągnął nóż. Zaatakował nim swojego oprawcę, zadając kilka ciosów, które okazały się śmiertelne.

Koniecznie przeczytaj: 10 lat więzienia dla Brytyjczyka, który zepchnął Polaka na tory w metrze [WIDEO]

Czytaj też: Cejrowski ostro o mordercy Polaka z Ełku: Nie ucywilizował się [WIDEO]

Holenderska policja, prowadząc śledztwo w sprawie, potwierdziła wersję Polaka. Badania wykazały, że nie jest gejem i dobrowolnie nie przystał na seks. Ustalono także, że 47-letni gwałciciel już wcześniej próbował zwabić do swojego mieszkania przypadkowych mężczyzn.

Prokuratura zażądała wyroku 10 lat pozbawienia wolność. Holenderski sąd jednak zadecydował, że Polak nie pójdzie do więzienia. Wyrok uzasadniono tym, że choć bezsprzecznie to 20-latek zabił swojego oprawcę, to jednak jako ofiara miał prawo bronić się przed kolejnym możliwym atakiem ze strony gwałciciela. Uznano również, że w obliczu popełnionego gwałtu, strach i wściekłość ofiary były zrozumiałe.

Sąd, wydając wyrok, oparł się na holenderskim zapisie w kodeksie karnym (art. 41.2), mówiącym o tym, że „przekroczenie granic obrony koniecznej, spowodowane wielkim wzburzeniem psychicznym będącym następstwem wykorzystania seksualnego, nie podlega karze”.

Warto przeczytać: 41-letni Polak zamordowany w Wielkiej Brytanii. Najprawdopodobniej został skatowany…

Podziel się