Szukaj

Hiszpanie zadali cios w finanse dżihadystów

23-06-2017 22:12
Aresztowanie, kajdanki
Podziel się

Mężczyzna, zatrzymany na granicy Hiszpanii i Maroka, jest podejrzewany o finansowanie islamskich bojowników. To już kolejne w tym tygodniu w Hiszpanii aresztowanie osób podejrzewanych o związki z ISIS.

Zatrzymany 40-latek jest Marokańczykiem, ale posiadał duńskie obywatelstwo. Miał przelewać znaczne kwoty na konta sympatyków radykalnego islamu. Według hiszpańskiego MSW, to dowód na funkcjonowanie organizacji, finansującej dżihady stów w Hiszpanii i Afryce Północnej.

Zatrzymany w Melilli Marokańczyk miał wspierać muzułmańskich radykałów poprzez duńskie spółki. Pieniądze miały służyć propagowaniu dżihadyzmu oraz finansowaniu wyjazdów do Syrii bojowników z Europy.

Koniecznie przeczytaj: Fałszywi uchodźcy zatrzymani za terroryzm

Czytaj też: Islamiści z ISIS boją się śmierci z ręki kobiety [WIDEO]

W pogranicznej Melilli aktualnie prowadzone jest kilka śledztw, dotyczących finansowania dżihady stów przez mieszkańców tej miejscowości, piastujących ważne stanowiska w duńskich firmach. Pierwsze podejrzenia co do siatki finansującej islamistów pojawiły się już w 2012 roku.

Od początku 2016 roku hiszpańskie służby przeprowadzają tzw. aresztowania prewencyjne osób, podejrzewanych o powiązania ze światem radykalnego islamu. Jak wyjaśnia hiszpańskie MSW, to konsekwencja ubiegłorocznych zamachów terrorystycznych we Francji.

Według danych ministerstwa, hiszpańskie służby średnio co tydzień zatrzymują członków siatki islamistycznej; w tamtejszych więzieniach przebywa obecnie ponad 250 takich osób. Niestety, sądy najczęściej zwalniają zatrzymanych.

Zaledwie dwa dni wcześniej – w środę, 21.06, w Madrycie zatrzymano trzech mężczyzn, podejrzewanych o związki z islamskim terroryzmem, Jednego z nich hiszpańska policja określiła mianem „wyjątkowo niebezpiecznego” (o czym pisaliśmy tutaj: ).

Warto przeczytać: Hiszpania jest bezsilna wobec islamistów

Podziel się