Szukaj

Hiszpania jest bezsilna wobec islamistów

14-06-2017 13:59
Flaga Państwa Islamskiego (ISIS) - białe logo na czarnym tle
Podziel się

Średnio co tydzień w Hiszpanii zatrzymywani są islamiści powiązani z ISIS i podejrzewani o działania terrorystyczne. Jednak sądy najczęściej ich wypuszczają.

Dane zawarte w raporcie, opublikowanym przez hiszpańskie ministerstwo spraw wewnętrznych, pokazują bezsilność tego iberyjskiego kraju w walce z islamskim ekstremizmem.

Według statystyk, o ile policja i służby działają intensywnie, regularnie dokonując prewencyjnych zatrzymań osób podejrzewanych o powiązania ze strukturami tzw. Państwa Islamskiego, to ciężką pracę wywiadowców niweczą… hiszpańskie sądy.

Koniecznie przeczytaj: Niemieckie sądy bezradne wobec islamskich gangów

Czytaj też: Bohaterska walka brytyjskich komandosów otoczonych przez ISIS. Jeden z dżihadystów został utopiony w kałuży!

Służby w Hiszpanii średnio raz w tygodniu zatrzymują grupy islamistów. Jednak według danych MSW w więzieniach na terenie całego kraju wyroki za przynależność do organizacji terrorystycznych odsiadują jedynie 254 osoby.

I to pomimo, że tylko na przestrzeni ostatnich dwóch lat – od czerwca 2015 roku, kiedy w Hiszpanii wprowadzono stan wyjątkowy, zatrzymano 164 potencjalnych dżihady stów.

Wszystko za sprawą sądów, które wypuszczają podejrzanych, tłumacząc to brakiem wystarczających dowodów ich winy.

Jednym z najgłośniejszych podobnych przypadków było zatrzymanie Marokańczyka, podejrzanego o udział i pomoc w zorganizowaniu ataku terrorystycznego w Madrycie, do którego doszło 1 czerwca 2004 roku. Pomimo wielu powiązań ze sprawą, sąd nie dopatrzył się dowodów winy i wypuścił podejrzanego na wolność.

To tylko jeden z odnotowanych w statystykach MSW podobnych przypadków, dane mówią o 39 tego typu sytuacjach.

Warto przeczytać: Islamski terrorysta twierdzi, że USA i Izrael finansują dżihadystów. Amerykanie dementują

Podziel się