Szukaj

Skandal! Polski historyk z IPN zatrzymany w Rosji przez FSB. Musiał natychmiast opuścić kraj. „Wyjazd w ciągu 24 godzin albo deportacja”

26-11-2017 21:39
Polski historyk zatrzymany w Rosji przez FSB Fot. IPN / Twitter / screen Twitter
Podziel się

Dr hab. Henryk Głębocki z Instytutu Pamięci Narodowej został w piątek w Moskwie zatrzymany przez funkcjonariuszy Federalnej Służby Bezpieczeństwa Rosji. Polski historyk otrzymał ultimatum – musiał opuścić terytorium Rosji w ciągu 24 godzin, w innym wypadku groziła mu deportacja.

Pracownik naukowy Uniwersytetu Jagiellońskiego i krakowskiego oddziału IPN do Polski wrócił w sobotę ok. godz. 16.00. IPN poinformowało o zdarzeniu w niedzielę.

Zatrzymanemu odczytano decyzję FSB z 21 listopada br. o konieczności opuszczenia terytorium Federacji Rosyjskiej w ciągu 24 godzin od daty jej otrzymania, pod groźbą przymusowej deportacji. Decyzja FSB, bez wskazania merytorycznego powodu wydalenia oraz możliwości odwołania, oznacza jednocześnie zakaz ponownego wjazdu na terytorium Rosji - czytamy w komunikacie IPN.

Koniecznie przeczytaj: Przerażające ustalenia ws. katastrofy smoleńskiej. Generał SBU: „To był zamach. Funkcjonariusze FSB zastrzelili wszystkich, którzy przeżyli”

Czytaj też: Wniosek prokuratury o zatrzymanie senatora PiS. Poważne oskarżenia CBA związane z korupcją

Dr hab. Henryk Głębocki przebywał w Rosji od 14 listopada. Zajmował się badaniem relacji polsko-rosyjskim w XIX i XX w. Jak poinformował IPN, historyk wygłosił również na zaproszenie Instytutu Polskiego w Sankt Petersburgu dwa wykłady otwarte dotyczące losów Polaków oraz rocznicy tzw. operacji polskiej NKWD. Podejrzewa się, że to mogło być powodem wydalenia polskiego badacza.

Decyzja Federalnej Służby Bezpieczeństwa oznacza zablokowanie możliwości dostępu do archiwów w Rosji, niezbędnych dla kontynuowania badań prowadzonych przez dr. hab. H. Głębockiego od niemal ćwierć wieku, poświęconych historii stosunków polsko-rosyjskich – podał w komunikacie IPN.

Warto przeczytać: Wałęsa zaczepił Cenckiewicza na Twitterze. Szybko doczekał się od historyka riposty – tym razem niezwykle dosadnej [FOTO]

Podziel się