Szukaj

„The Guardian” w swoim prognostycznym artykule szkaluje Polskę i Węgry. „Wkrótce mogą stać się pierwszymi państwami zbójeckimi UE”

29-12-2017 10:02
Komisja Europejska
Podziel się

Brytyjski „The Guardian” opublikował artykuł, w którym przeanalizował obecną sytuację w Unii Europejskiej, a także podzielił się własnymi przewidywaniami co do wyzwań, które stoją przez unijnymi elitami. Według opinii autora artykułu, Jona Henleya największym z nich będzie prowadzenie konfliktu z Polską i Węgrami. Jak zaznaczył, to właśnie te kraje „ryzykują że mogą stać pierwszymi państwami zbójeckimi UE”.

Publicysta „The Guardian” swoją prognozę argumentował tym, że wspomniane wcześniej kraje nie szanują wartości liberalnych, wolności słowa, a także niezależności sądów, więc odpowiednia reakcja unijnych instytucji będzie niezwykle ważna, być może nawet ważniejsza niż sam Brexit:  

To jak Europa poradzi sobie z państwami członkowskimi, które celowo lekceważą liberalne normy i wartości, jakie chce utożsamiać - społeczną tolerancję, szacunek dla wolności słowa, niezależność sądownictwa - może zdominować 2018 rok znacznie bardziej niż wyjście Wielkiej Brytanii.

Koniecznie przeczytaj: Działacze KOD postanowili „duchowo” połączyć się z Unią Europejską. Miało być poważnie, wyszło jak zwykle. Zobacz nagranie [WIDEO]

Czytaj też: Unijny komisarz o problemie masowej migracji: „Unia Europejska jest zbyt biała, więc trzeba przyjmować kolejnych uchodźców”

W dalszej części artykułu Jon Henley zwrócił uwagę, że Polska i Węgry, które obecnie dynamicznie rozwijają swoje gospodarki na pewno łatwo nie ulegną unijnym naciskom:

Polska i Węgry dysponujące dynamicznie rozwijającymi się gospodarkami, a także mierzące się ze słabą, podzieloną opozycją, nie wydają się brać pod uwagę możliwości ustąpienia w tym sporze.

W niniejszym tekście możemy przeczytać również, że najlepszym środkem nacisku mogą być fundusze unijne, którymi największymi beneficjentami są właśnie Polska i Węgry:

Wezwania do tego, aby unijne środki, których Polska i Węgry są największymi beneficjentami, były uzależnione od utrzymania praworządności, będą tylko przybierały na sile. Niemcy, Francja, Holandia i państwa nordyckie wspierają to rozwiązanie.

To już kolejny krytyczny wobec Polski i Węgier artykuł, który pojawił się w zagranicznej prasie. Ponadto widoczny jest w nim wyraźny nacisk na to, by nałożyć sankcje karne na obydwa kraje. Prowadzenie takiej kampanii medialnej z pewnością nie wpłynie korzystnie na rozwiązanie sporu pomiedzy tymi państwami a unijnymi instytucjami.

Warto przeczytać: Wpływowy niemiecki polityk skomentował ciągłe ataki na Polskę i Węgry. Jego słowa nie spodobają się europejskim elitom

Podziel się