Szukaj

Szerszeń azjatycki zbliża się do naszego kraju. Stanowi śmiertelne zagrożenie dla człowieka

04-03-2019 17:38
Szerszeń  azjatycki Fot. KENPEI / wikimedia.org / CC BY-SA 3.0
Podziel się

Jak podaje portal „Teraz Środowisko”, do polskich granic zbliża się agresywny i niebezpieczny gatunek owada. Chodzi o szerszenia azjatyckiego, który stanowi śmiertelne zagrożenie nie tylko dla innych owadów, ale również dla człowieka.

Według ekspertów szerszeń azjatycki zamieszkujący na ogół Azję Południowo-Wschodnią przybył do Europy w 2004 roku. Wówczas odnotowano jego występowanie na terenie Francji. Z wstępnych ustaleń badaczy wynika, że przybył do tego kraju wraz z transportem chińskiej porcelany.  

Od tego czasu, z roku na rok owady zwiększają swój zasięg średnio o 100 km. W ubiegłym roku zauważono je już w niemieckiej Hesji. Niewykluczone więc, że na terenie naszego kraju pojawią się w ciągu kilku najbliższych lat.

Koniecznie przeczytaj: „Polska? Co to za kraj?”. Polka przeprowadziła uliczną sondę w Los Angeles. Wyniki są porażające [wideo]

Czytaj też: Przełomowe odkrycie naukowców w sprawie Stonehenge. „Jesteśmy znacznie bliżej rozwiązania największej tajmnicy”

Kierownik badań we francuskim Narodowym Instytucie Badań Agronomicznych (INRA) Denis Thiéry w rozmowie mediami tłumaczył, że szerszeń azjatycki stanowi bardzo duże zagrożenie dla pszczół:

Jeden szerszeń może wykonać 10 lotów w ciągu dnia, za każdym razem atakując jedną pszczołę. Widzimy więc, że jeśli mamy 30 szerszeni, które to robią, 300 pszczół ginie każdego dnia. Populacja zaledwie jednego gniazda może zlikwidować nawet 20 tys. pszczół rocznie.

Okazuje się również, że owad stanowi śmiertelne zagrożenie dla człowieka. Jego ukąszenie często kończy się śmiercią - nie tylko dla alergików, ale również w przypadku osób odpornych. Według statystyk tylko w samej Japonii co roku szerszeń azjatycki zabija ok. 40 osób. 

Warto przeczytać: Legendarny skoczek Matti Nykaenen na trzy dni przed śmiercią zagrał koncert. Założył szalik z napisem „Polska” [wideo]

Podziel się