Szukaj

Olbrzymia góra lodowa dotarła do brzegu Grenlandii. Konieczna była ewakuacja mieszkańców [wideo]

13-07-2018 18:24
Lodowiec w Grenlandii Fot. Lucia Ali Nielsen / Facebook.com
Podziel się

Jak poinformował portal RMF FM, w niewielkiej wiosce na Grenlandii zarządzono ewakuację wszystkich mieszkańców. Wszystko z powodu góry lodowej, która zbliżyła się do niej na zbyt niebezpieczną odległość.

Wielka góra lodowa początkowo dryfowała w oddali, ale prądy morskie zepchnęły ją w stronę wioski Innaarsuit na Grenlandii. Obecnie lodowiec osiadł już niemal na brzegu. Lokalne służby, które na bieżąco monitorują sytuację, obawiają się, że z góry mogą odrywać się ogromne bryły lodu. To zaś może spowodować powstanie olbrzymich fal, które mogłoby zalać wioskę. Dlatego też przeprowadziły ewakuację mieszkańców. W sumie swoje domy musiało opuścić ok. 170 osób.

Koniecznie przeczytaj: Rowerzystka potrąciła 4-letnią dziewczynką i uciekła. Rodzice apelują o pomoc [foto]

Czytaj też: Ostra impreza Francuzów na mundialu. Adil Ramini zdradza szczegóły [wideo]

Teraz wiele zależy od warunków atmosferycznych. Mieszkańcy liczą na silny wiatr, który razem z prądami morskimi sprawi, że góra lodowa odbije od brzegu i podryfuje z powrotem na pełne morze.

Jak podkreślił portal RMF FM, w ostatnim czasie na Grenlandii doszło do rekordowego dzielenia się lodowca. Długość linii oderwania bryły lodu wyniosła blisko 6,5 kilometra. Zdarzenia tego typu są jednymi z głównych powodów podnoszenia się poziomu wód na świecie.

Warto przeczytać: Turyn: Alarm bombowy i ewakuacja dziennikarzy z hali, gdzie mają zagrać Polacy. Ktoś zostawił podejrzany pakunek

Podziel się