Szukaj

Francuzi nie zapłacą za akcję na Nanga Parbat. Żądają zwrotu wyłożonych pieniędzy. Wszystkie koszty pokryje polski rząd [FOTO]

03-02-2018 13:29
Elisabeth Revol, Tomasz Mackiewicz
Podziel się

Francuzi domagają się zwrotu 31 tys. euro za akcję ratunkową w Himalajach. Tymczasem polski rząd potwierdził, że pokryje cały koszt akcji na Nanga Parbat. Poinformowała o tym na Facebooku Masha Gordon, przyjaciółka Elisabeth Revol, która organizowała zbiórkę na portalu gofundme.com.

Przypomnijmy, że z Nanga Parbat udało się wrócić tylko Francuzce. Niestety w wyniku splotu niesprzyjających warunków, m.in. pogarszającej się pogody, nie udało się wyruszyć po Polaka Tomasza Mackiewicza, który został w górze. Elisabeth Revol została uratowana dzięki polskim himalaistom, którzy przerwali wyprawę na K2. To także polski rząd zapewnił gwarancje finansowe, aby mógł wystartować helikopter ratunkowy.

Koniecznie przeczytaj: Tej informacji zabrakło w skróconej wersji wywiadu z Elizabeth Revol. To Pakistańczycy kazali zostawić Francuzce Polaka na Nanga Parbat!

Czytaj też: Lekarz Elizabeth Revol podaje bezpośrednią przyczynę zgonu Tomasza Mackiewicza: „Umarł w ciągu kilku godzin, nie cierpiał”

Mimo tego francuski rząd nie poczuwa się do odpowiedzialności, aby płacić za akcję ratunkową własnej obywatelki. Jak poinformowała Masha Gordon, francuski konsulat wystawił rachunek na 31 tys. euro i domaga się zwrotu wyłożonych wcześniej pieniędzy. Zostaną one pokryte z internetowej zbiórki na gofundme.com. Reszta kwota trafi do dzieci Tomasza Mackiwicza. Polski rząd obiecał pokryć koszty całej akcji w Himalajach.

Rząd Polski właśnie potwierdził, że pokryje wszystkie wydatki, które pochłonęła akcja ratownicza. Pieniądze zebrane przez GoFundMe, czyli 150 tys euro, po odliczeniu kwoty przekazanej przez francuskie władze 31 tys. euro, która musi być zwrócona, trafi do dzieci Tomka Mackiewicza. Niesamowita hojność wszystkich! - napisała na Facebooku Masha Gordon.

Polskim władzom podziękowała Anna Solska, żona Tomasza Mackiewicza.

Właśnie otrzymałam wiadomość, że Rząd Polski podjął decyzję o pokryciu kosztów akcji ratunkowej na Nanga Parbat (wraz z Rządem Francji). Z całego serca pragnę wyrazić głęboką wdzięczność Rządowi Rzeczypospolitej Polskiej, Panu Konsulowi Rzeczypospolitej Polskiej w Pakistanie oraz Panu Zbigniewowi Wyszomirskiemu, Radcy Ambasady RP w Islamabadzie - napisała na Facebooku.

Warto przeczytać: Pojawił się film z momentu odnalezienia Elizabeth Revol na Nanga Parbat. Słychać głosy w ciemności: „Adam, mam ją” [WIDEO]

Podziel się