Szukaj

Francuski dziennik zażądał dekanonizacji św. Jana Pawła II. To pokłosie anegdoty opowiedzianej przez papieża Franciszka

14-03-2019 16:40
Jan Paweł II Fot. BMaria / YouTube / YouTube
Podziel się

W poniedziałek na łamach francuskiego dziennika „Le Monde” ukazał się artykuł „Żądamy dekanonizacji Jana Pawła II”, w którym autorki, katolickie działaczki, Christine Pedotti oraz Anna Soupa oskarżyły polskiego papieża o to, że swoim nauczaniem i rozwijaniem kultu maryjnego przyczynił się do nadużyć seksualnych w Kościele.

W swoim artykule działaczki przypominają o aferze ujawnionej niedawno we Francji, która dotyczyła seksualnego wykorzystywania sióstr zakonnych przez księży. Autorki są przekonane, że winę za takie zdarzenia ponoszą nie tylko sami sprawcy, ale również  „system” i „kultura nadużyć”, którego twórcą miał być św. Jan Paweł II. Pedotti i Soupa zarzuciły również polskiemu papieżowi, że propagował „koncepcję kobiety” opartą na kulcie Matki Bożej, co w ich opinii było błędem.

Koniecznie przeczytaj: Francja: Antysemicki atak na znanego żydowskiego filozofa. Grożono mu śmiercią [wideo]

Czytaj też: Po konferencji bliskowschodniej ten film robi furorę. „Iran przyjął 120 000 Polaków w trakcie II WŚ” [wideo]

Autorki artykułu przekonują bowiem, że to idealizacja niejako przysłoniła dramat krzywdzonych kobiet w Kościele: 

To oszustwo, które maskuje niezliczone dyskryminacje, jakim poddane są kobiety w ich Kościele.

Co ciekawe, autorki nie przedstawiły jakichkolwiek dowodów na powiązanie kultu Maryi z wykorzystaniem seksualnym sióstr zakonnych. Pomimo to, w swoim tekście zażądały, by dokonano dekanonizacji Jana Pawła II:

Żądamy dekanonizacji papieża Jana Pawła II, protektora oprawców w imię racji Kościoła” oraz głównego architekta ideologicznej konstrukcji kobiety, a także zakazu nauczania, propagowania oraz publikowania teologii ciała, którą głosił on podczas swych środowych katechez.

Przypomnijmy, że jakiś czas temu głos ws. wykorzystywania sióstr zakonnych przez księży zabrał papież Franciszek. Podczas spotkania z dziennikarzami opowiedział m.in. anegdotę o św. Janie Pawle II, która wywołała wiele kontrowersji. Więcej: Papież Franciszek opowiedział anegdotę o św. Janie Pawle II. „Musiał wiedzieć, że niszczy w ten sposób jego autorytet”

Warto przeczytać: Piłkarz Górnika Zabrze „cudownie ozdrowiał” na murawie. Skomentował swoje zachowanie [wideo+foto]

Podziel się