Szukaj

Francuska policja mobilizuje siły na falę protestów „żółtych kamizelek”. Nie wyklucza użycia opancerzonych wozów

06-12-2018 15:05
Francja, protesty, żółte kamizelki Fot. AFP / You Tube / screen YouTube
Podziel się

Jak poinformował „Le Parisien”, francuska policja rozważa wykorzystanie pojazdów opancerzonych VBRG do niszczenia barykad, które będą wykorzystywane w trakcie kolejnego protestu „żółtych kamizelek”. Ostateczna decyzja w tej sprawie zostanie podjęta przez premiera Édouard Philippe.

Według zapowiedzi organizatorów protestujący pojawią się na ulicach Paryża już w najbliższą sobotę.

Z informacji podanych przez „Le Parisien” wynika, iż policja nie tylko zamierza użyć opancerzonych wozów, ale również ułatwić procedurę osądzania zatrzymywanych demonstrantów. W stolicy Francji zostanie bowiem utworzony ośrodek sądowniczy, który będzie w stanie rozpatrywać sprawy karne z wykorzystaniem specjalnej, krótszej procedury. Dzięki temu w bardzo krótkim czasie osądzonych może być nawet od 600 do 800 aresztowanych.

Koniecznie przeczytaj: Francja: Polscy kierowcy zaatakowani przez „żółte kamizelki”. Demonstranci byli agresywni [foto]

Czytaj też: To nie jest flaga Francji. Tak były oznaczone wozy bojowe, który pacyfikowały „żółte kamizelki” [wideo]

Ponadto, jak informują francuskie media, prefekt policji może również zdecydować o wprowadzeniu indywidualnych środków kontroli administracyjnej i nadzoru w postaci m.in. aresztu domowego dla osób, które „stanowią zagrożenie” dla bezpieczeństwa państwa.

Warto przeczytać: Szokujące nagrania z Francji. Wyjątkowa brutalność służb. „To policja pierwsza użyła przemocy” [foto+wideo]

Podziel się