Szukaj

Francja zaostrza przepisy dotyczące imigrantów - zmiany są znaczące. Wściekła po przegranym głosowaniu lewica mówi o łamaniu praw człowieka

23-04-2018 19:44
Emmanuel Macron w Algierii Fot. RT France / YouTube / screen Twitter
Podziel się

We Francji postanowiono zareagować na coraz poważniejsze problemy z imigrantami. Prezydent Emmanuel Macron już wcześniej sygnalizował, że państwo może zaostrzyć niektóre przepisy. Po ostatnim głosowaniu Francuskie Zgromadzenie Narodowe zdecydowało się wprowadzić zmiany w prawie.

Francuski rząd postanowił zmienić przepisy dotyczące przyznawania azylu obcokrajowcom. Ustawa, która została przegłosowana, wprowadzi szereg zmian. Przede wszystkim czas na złożenie wniosku o azyl zostanie skrócony, imigranci nie będą mogli zwlekać z podjęciem należytych procedur.

Duże kontrowersje wywołał zapis o roku pozbawienia wolności dla osób, które do Francji dostaną się w sposób nielegalny. Przedstawiciele organizacji broniących praw człowieka uważają, że ten punkt jest zdecydowanie zbyt surowy, ponieważ imigranci to nie przestępcy.

Koniecznie przeczytaj: Donald Trump zażartował z Emmanuela Macrona. Prezydent USA... strzepnął łupież z jego marynarki: „Teraz wyglądasz perfekcyjnie” [wideo]

Czytaj też: Niemieckie stowarzyszenie transportowców zainaugurowało nowy projekt: „Będziemy szkolić uchodźców ubiegających się o azyl”

Francuscy politycy zamierzają przyśpieszyć wydawanie wniosków o azyl, ale ustawa ma także drugie dno. W ten sposób szybciej będzie wiadomo, kto znajduje się w kraju nielegalnie i nie otrzymał pozwolenia na pobyt – takie osoby mają być deportowane.

Rząd nie był jednomyślny w sprawie ustawy – za było 288 posłów, 139 przeciwko, 24 się wstrzymało się od głosu. Głosowanie poprzedziła również niezwykle długa debata – omówienie poprawek zajęło łącznie aż 60 godzin.

 

Warto przeczytać: Te protesty wstrząsnęły całą Francją – decyzje Emmanuela Macrona doprowadziły do licznych strajków oraz paraliżu kraju

Podziel się