Szukaj

Kuriozalny wyrok sądu w Marsylii. „Szopki bożonarodzeniowe w miejscach publicznych nie są częścią miejscowej tradycji”

16-11-2017 13:57
Robert Menard Fot. philippe leroyer / flikcr.com / CC BY 2.0
Podziel się

Francuskie instytucje państwowe konsekwentnie walczą z symbolami chrześcijańskimi w miejscach publicznych. Niedawno Rada Stanu w jednej z bretońskich gmin zadecydowała o usunięciu krzyża z pomnika św. Jana Pawła II, a teraz sąd apelacyjny w Marsylii zakazał publicznego eksponowania szopek bożonarodzeniowych.

Sprawa dotyczy końca roku 2014. Wówczas to mer Béziers Robert Ménard wyeksponował w ratuszu szopkę bożonarodzeniową. Nie spodobała się ona jednak przedstawicielom Ligi Praw Człowieka, którzy postanowili złożyć pozew w tej sprawie. Na rozprawie w lipcu 2015 roku sąd przyznał rację merowi. Wówczas też pojawiła się wykładnia Rady Państwa, według której dopuszcza się instalację szopek jako elementu tradycji, jednak pod warunkiem, iż nie mają one charakteru czysto religijnego, a zwłaszcza ewangelizującego. Następnie sprawa, w wyniku odwołania, została skierowana do sądu apelacyjnego w Marsylii. Z kolei on przyznał rację działaczom Ligi Praw Człowieka wydając zakaz eksponowania szopek bożonarodzeniowych w miejsach publicznych. W uzasadnieniu wyroku sąd stwierdził, iż taka instalacja świąteczna nie jest zgodna z miejscową tradycją.

Koniecznie przeczytaj: To się nie mieści w głowie. Szokująca decyzja władz Czerwonego Krzyża. Nie uwierzycie, co im przeszkadza...

Czytaj też: Francja: Afrykański imigrant brutalnie zaatakował białego chłopca. W jego obronie pierwsza stanęła... kobieta [WIDEO]

Robert Ménard skomentował wyrok sądu następującymi słowami:

Będę wystawiał szopki: 2017, 2018 i tak do 2030 roku. Nigdy nie ulegnę, bo  to jest nasza wiara i kultura! Szanuje świeckość i otwarty, tolerancyjny sekularyzm, który nie polega na ściganiu tego, czym jesteśmy i negowaniu naszej historii.

Mer Beziers zapowiedział, iż złoży odwołanie od tej decyzji do Rady Państwa.

Warto przeczytać: Prymas Polski zakazuje księżom udziału w manifestacjach przeciwko uchodźcom: „Każdy, który tam pójdzie...”

Podziel się