Szukaj

Francja: stan wyjątkowy przedłużony o 6 miesięcy

20-07-2016 10:16 (aktualizacja: 21-07-2016 10:16)
Manuel Valls - premier Francji, maj 2012 Fot. Jackolan1 / wikipedia / CC BY-SA 3.0
Podziel się

Ostatnie tragiczne wydarzenia we Francji spowodowały, że tamtejsze Zgromadzenie Narodowe (niższa izba parlamentu) przegłosowało przedłużenie stanu wyjątkowego o sześć miesięcy. Podwyższone środki bezpieczeństwa będą obowiązywać do końca stycznia 2017 r. Premier kraju, Manuel Valls twierdzi, że kolejne ataki terrorystów to tylko kwestia czasu.

Stan wyjątkowy obowiązuje we Francji od listopada ubiegłego roku, kiedy w wyniku przeprowadzonych w Paryżu zamachów życie straciło 130 osób. Po ostatnim ataku w Nicei w 14 lipca br., w który zabite zostały 84 osoby, prezydent Francois Hollande zapowiedział, że stan wyjątkowy zostanie przedłużony. Początkowo planowano wprowadzić go na trzy miesiące, jednak ostatecznie zdecydowano, że ze względu na wysokie ryzyko ataków terrorystycznych podwyższone środki bezpieczeństwa powinny obowiązywać dłużej.

Koniecznie przeczytaj: Zamach w Monachium: nowe ustalenia policji

Czytaj też: Niemieckie „Welcome party” dla islamskiego terrorysty z Würzburga

Ciężko jest wypowiedzieć te słowa, ale moim obowiązkiem jest to zrobić. Będą kolejne zamachy i zginą kolejni niewinni ludzie. Nie możemy przyzwyczaić się do tego horroru, ale musimy nauczyć się żyć z zagrożeniem – mówił premier Manuel Valls podczas obrad Zgromadzenia Narodowego.

Stan wyjątkowy daje policji i służbom większe uprawnienia – funkcjonariusze mogą m.in. bez nakazu sądowego przeprowadzać przeszukiwania domów o każdej porze, nawet w nocy, a także sprawdzać podejrzane osoby, bez względu na to czy są obywatelami Francji, czy przyjechali z zagranicy.

Choć niektórym Francuzom zaostrzone przepisy wydają się być niepokojące, władze zapewniają, iż dzięki tym procedurom udało im się już rozpracować wielu terrorystów, w tym dżihadystów działających na terenie kraju. Większość obywateli opowiada się za koniecznością ograniczenia ich wolności i prywatności w celu zmniejszenia zagrożenia kolejnymi atakami. Zastrzeżenia zgłosiła jednak parlamentarna komisja śledcza, która stwierdziła, że stan wyjątkowy ma „ograniczony wpływ” na bezpieczeństwo obywateli.

Warto przeczytać: Polka opowiada, jak wygląda życie w „postępowej” Francji. „Nie mamy prawa przeciwstawiać się imigrantom” [WIDEO]

Podziel się