Szukaj

Francja: lewicowi aktywiści i imigranci wywołali zamieszki w Calais. Rannych zostało 3 policjantów

02-10-2016 19:30
Zamieszki w Calais, 1.10.2016 Fot. Ruptly / Twitter / screen
Podziel się

Wczoraj ok. 200 imigrantów i wspierające ich organizacje lewicowe urządziły w Calais nielegalną manifestację, która szybka przerodziła się w starcia z policją. Francuskie służy musiały użyć armatek wodnych i gazu łzawiącego. Trzech funkcjonariuszy zostało rannych.

Proimigranckie demonstracje odbyły się mimo wcześniejszego zakazu lokalnych władz, który został wydany w środę. W zamieszek doszło w nielegalnym obozowisku imigrantów, które nazywane jest „dżunglą”.

Jak podała agencja Reuters w starach z policją wzięło udział ok. 200 imigrantów i 50 aktywistów. Prefektura Pas-de-Calais twierdzi, że byli to „bojownicy paryskiej ultralewicy i migranci z Paryża”. Na manifestacji pojawił się nawet kandydat skrajnej lewicy na prezydenta Francji.

Koniecznie przeczytaj: Obozowisko imigrantów w Calais ma zostać całkowicie zlikwidowane

Czytaj też: Tłumaczka zgwałcona w obozie dla imigrantów. Kobieta pomagała realizować reportaż o „uchodźcach”

Uczestnicy nielegalnej demonstracji obrzucili policję kamieniami. Aby rozpędzić tłum, funkcjonariusze użyli gazu łzawiącego i armatek wodnych. W czasie starć rannych zostało trzech policjantów. Wcześniej służby zatrzymały ok. 40 km przed Calais cztery autokary, w których na manifestację jechało z Paryża ok. 200 aktywistów. Policja zmusiła ich do zawrócenia.

Manifestacje imigrantów i lewicowych aktywistów były odpowiedzią na zapowiedź rządu o likwidacji nielegalnego obozowiska imigrantów w Calais. Więcej na ten temat tutaj: Obozowisko imigrantów w Calais ma zostać całkowicie zlikwidowane

Nagrania z zamieszek poniżej:

Warto przeczytać: Imigranci we Włoszech domagają się markowych ubrań - Hugo Bossa i Armaniego! To nie jedyne żądania...

Podziel się