Szukaj

Francja: islamiści planują zamach z użyciem samolotu? „W Air France może działać siatka ISIS lub AQ”

07-10-2016 10:30
Samolot Air France w powietrzu Fot. Mark Harkin / flickr.com / CC BY 2.0
Podziel się

Francuskie służby zostały postawione w stan najwyższej gotowości, po tym jak na lotnisku Gaulle’a odkryto niebezpiecznie incydenty. Na klapach samolotów Air France pojawiły się napisy „Allahu Akbar”, były też próby sabotażu – m.in. celowe wyłączenie przekaźnika sterującego silnikiem.

Po ostatnich incydentach dotyczących samolotów Air France, francuskie służby postawione zostały w stan pogotowia. Jak podaje „Le Canard Enchaîné” zauważone anomalie związane są z flotą lotniczą wykorzystywaną w kursach komercyjnych. Najbardziej niebezpieczny przypadek dotyczył próby wyłączenia przekaźnika łączącego kokpit i silnik w kilku samolotach. Na szczęście w tym przypadku usterkę wykryli piloci, którzy sprawdzali maszyny przed startem. Niepokojącym „ostrzeżeniem” były też napisy „Allahu Akbar” na klapach wlewów paliwa. Jeden z pilotów w związku z tym incydentem odmówił startu.

Według informacji uzyskanych przez „Le Canard” dziesięć osób jest podejrzanych o przeprowadzanie prób sabotażu. Jeden z pracowników lotniska, który miał mieć związek z tymi incydentami, zdążył uciec do Jemenu. Niedawno przeszedł na islam. Wśród podejrzanych są m.in. dwaj znajomi mężczyzny, którzy także pracowali na lotnisku.

Koniecznie przeczytaj: 16 dżihadystów z ISIS wysadziło się... przypadkiem

Czytaj też: Kobieta postrachem ISIS. Irakijka ucina dżihadystom głowy, a ich czaszki... gotuje!

Pod koniec ubiegłego roku po przeprowadzeniu kontroli francuskich lotnisk, okazało się, że 73 pracowników podejrzewanych jest o islamski radykalizm. W sierpniu doszło nawet do sytuacji, kiedy jeden z mężczyzn obsługujących pas startowy odmówił wykonywania dalszej pracy, gdyż „kapitan była kobietą”. W zeszłym roku 57 osób pracujących na francuskich lotniskach zostało zwolnionych w związku z głoszeniem skrajnych poglądów tego typu.

Warto przeczytać: Wyciekł tajny raport dotyczący zamachu we Francji! Rząd kłamał?

Podziel się