Szukaj

Francja: islamiści planują zamach z użyciem samolotu? „W Air France może działać siatka ISIS lub AQ”

07-10-2016 10:30
Samolot Air France w powietrzu Fot. Mark Harkin / flickr.com / CC BY 2.0
Podziel się

Francuskie służby zostały postawione w stan najwyższej gotowości, po tym jak na lotnisku Gaulle’a odkryto niebezpiecznie incydenty. Na klapach samolotów Air France pojawiły się napisy „Allahu Akbar”, były też próby sabotażu – m.in. celowe wyłączenie przekaźnika sterującego silnikiem.

Po ostatnich incydentach dotyczących samolotów Air France, francuskie służby postawione zostały w stan pogotowia. Jak podaje „Le Canard Enchaîné” zauważone anomalie związane są z flotą lotniczą wykorzystywaną w kursach komercyjnych. Najbardziej niebezpieczny przypadek dotyczył próby wyłączenia przekaźnika łączącego kokpit i silnik w kilku samolotach. Na szczęście w tym przypadku usterkę wykryli piloci, którzy sprawdzali maszyny przed startem. Niepokojącym „ostrzeżeniem” były też napisy „Allahu Akbar” na klapach wlewów paliwa. Jeden z pilotów w związku z tym incydentem odmówił startu.

Koniecznie przeczytaj: 16 dżihadystów z ISIS wysadziło się... przypadkiem

Czytaj też: Kobieta postrachem ISIS. Irakijka ucina dżihadystom głowy, a ich czaszki... gotuje!

Według informacji uzyskanych przez „Le Canard” dziesięć osób jest podejrzanych o przeprowadzanie prób sabotażu. Jeden z pracowników lotniska, który miał mieć związek z tymi incydentami, zdążył uciec do Jemenu. Niedawno przeszedł na islam. Wśród podejrzanych są m.in. dwaj znajomi mężczyzny, którzy także pracowali na lotnisku.

Pod koniec ubiegłego roku po przeprowadzeniu kontroli francuskich lotnisk, okazało się, że 73 pracowników podejrzewanych jest o islamski radykalizm. W sierpniu doszło nawet do sytuacji, kiedy jeden z mężczyzn obsługujących pas startowy odmówił wykonywania dalszej pracy, gdyż „kapitan była kobietą”. W zeszłym roku 57 osób pracujących na francuskich lotniskach zostało zwolnionych w związku z głoszeniem skrajnych poglądów tego typu.

Warto przeczytać: Wyciekł tajny raport dotyczący zamachu we Francji! Rząd kłamał?

Podziel się