Szukaj

Fake news o Polakach w izraelskich mediach. Powielili kłamstwo o „antysemickim ataku” w Warszawie [foto]

13-03-2019 01:06
Atak w Warszawie - fake news izraelskich mediów Fot. JonnyDaniels/NZG / Twitter / Twitter
Podziel się

Portal „Portal Times of Israel” podał, że dwóch pijanych Polaków, w tym jeden z nożem, próbowało wtargnąć do autobusu z wycieczką izraelskich uczniów. Sensacyjne doniesienia zdementowała policja policja.

Do opisywanego przez izraelski portal zdarzenia miało dojść w niedzielę rano przed hotelem Novotel w centrum Warszawy. Portal „Times of Israel” powoływał się na tekst umieszczony w serwisie news.walla.co.il.

Według opisywanej tam wersji pijani Polacy mieli podejść do izraelskiej wycieczki, a jeden miał wyciągnąć nóż. Agresora miał obezwładnić i rozbroić polski ochroniarz we współpracy z izraelskim pracownikiem ochrony.

Koniecznie przeczytaj: Izrael nie zamierza przepraszać Polski. Premier Morawiecki podjął decyzję ws. szczytu V4 [wideo]

Czytaj też: Co naprawdę powiedział Netanjahu? Izraelska dziennikarka nie ma wątpliwości. Wymowne nagranie [wideo]

Co ciekawe, „Times of Israel” zdarzenie jeszcze bardziej udramatyzował i napisał, że napastnik został postrzelony.

Do sprawy odniosła się polska policja, która zdementowała doniesienia izraelskiej prasy.

Nie było żadnego postrzału. Nikt nie próbował dostać się do żadnego autokaru. Zdarzenie, jak wynika z dotychczasowych ustaleń i informacji przekazanych przez wspominanego w tekście ochroniarza (notabene Polaka) nie ma żadnych związków z antysemityzmem, ani nacjonalizmem

- napisała policja na Twitterze.

Dodano, że miała miejsce sprzeczka z udziałem nietrzeźwego mężczyzny, ale na miejscu zdarzenia nie było żadnej zagranicznej wycieczki ani żadnych cudzoziemców.

Z relacji wymienionego w tekście ochroniarza wynika, że w czasie zajścia nie padły żadne słowa o charakterze antysemickim. Podkreślamy jeszcze raz, że nikt nie strzelał. Nie mamy także żadnych informacji, aby ktokolwiek miał odnieść w tym zajściu obrażenia

- podała policja.

Artykuł opublikowany na stronie internetowej „Times of Israel” o ataku na izraelską wycieczkę został już usunięty.

To już kolejny w ostatnim czasie fake news w izraelskich mediach stawiający Polaków w niekorzystnym świetle. Niedawno w tamtejszej prasie można były przeczytać o rzekomej dewastacji cmentarza żydowskiego w Świdnicy – informacja okazała się nieprawdziwa.

Zdaniem części komentatorów to nie przypadek, a celowe działanie.

Sprawę komentował m.in. ambasador RP w Izraelu Marek Magierowski, który podziękował redakcji „Times of Israel” za usunięcie artykułu, jednocześnie sugerując, że takie doniesienia warto wcześniej konsultować się z polską ambasadą.

Jeden z internautów zauważył, że fake news zanim go usunięto, trafił do tysięcy internautów. Zasugerował, że działania polskiej dyplomacji powinny być w takich sytuacjach bardziej zdecydowane.

Warto przeczytać: Skandaliczne słowa izraelskiego dyplomaty: „Polacy to antysemici. Wielu z nich kolaborowało” [wideo]

Podziel się