Szukaj

Gwatemala: Tragiczne skutki erupcji Wulkanu Ognia. „W wyniku żywiołu ucierpiało nawet 1,7 mln osób” [wideo]

04-06-2018 19:26
Erupcja wulkanu w Gwatemali Fot. FOBOS PLANET / YouTube.com / screen YouTube
Podziel się

Jak poinformował Reuters, w wyniku niedzielnej erupcji Wulkanu Ognia w Gwatemali zginęło co najmniej 25 osób, 20 zostało rannych, a aż 1,7 mln mieszkańców odczuło skutki tego żywiołu. Wciąż wielu ludzi uznaje się za zaginionych. Niewykluczone więc, że liczba ofiar może być znacznie większa.

Eksperci uznali tą erupcję za jedną z najsilniejszych w ostatnich latach. Z pierwszych ich ustaleń wynika, że słupy dymu i popiołu z wulkanu wznoszą się aż na wysokość do dziesięciu kilometrów, zaś popiół rozprzestrzenia się z wiatrem wiejącym ze średnią prędkością do 40 km/h.

Gwatemalski Krajowy Instytut Sejsmologii i Wulkanologii potwierdził, że obecnie Wulkan Ognia wytwarza potoki piroklastyczne, czyli gorejące chmury gazów wulkanicznych, popiołów i okruchów skalnych, które opadają wzdłuż jego zboczy.

Koniecznie przeczytaj: Trudna sytuacja na Hawajach. Erupcja wulkanu znacznie przybiera na sile. Lawa wypływa również ze szczelin w ziemi [wideo]

Czytaj też: Silne tornado przeszło przez Niemcy. Na swojej drodze wyrządziło wiele szkód. Na szczęście nie ma ofiar śmiertelnych [wideo]

W związku z erupcją władze Gwatemali ogłosiły czerwony stan alarmowy w kilku miejscowościach. Ze względu na aktywność Wulkanu Ognia zamknięto międzynarodowe lotnisko Aurora w stolicy kraju.

Jak ustalił Kanał RBC Noticia, dotychczas służby umieściły 653 osoby w tymczasowych schronieniach znajdujących się w departamentach Escuintla i Sacatepequez.

Prezydent sąsiedniego Meksyku Enrique Peña Nieto złożył kondolencje Gwatemalczykom i zapewnił o udzieleniu niezbędnej pomocy w likwidacji skutków tej klęski żywiołowej.

Poniżej nagrania:

 

Warto przeczytać: Dramatyczne nagranie z tragicznego pożaru w Nigerii. Żywioł pochłonął 9 ofiar [wideo]

Podziel się