Szukaj

Trudna sytuacja na Hawajach. Erupcja wulkanu znacznie przybiera na sile. Lawa wypływa również ze szczelin w ziemi [wideo]

11-05-2018 19:22
Erupcja wulkanu na Hawajach Fot. ABC News / YouTube / screen YouTube
Podziel się

Na Hawajach trwa erupcja wulkanu Kilauea i niewiele wskazuje na to, by jego aktywność miała w najbliższym czasie osłabnąć. Sytuacja staje się coraz bardzo niebezpieczna, ponieważ lawa gwałtownie wydostaje się na powierzchnie także ze szczelin znajdujących się nieopodal domów mieszkańców.

Jak podaje Daily Mail, kolejne bardzo silne wybuchy z krateru będą stawały się coraz groźniejsze. Tamtejsi wulkanolodzy przestrzegli, że sytuacja ulegnie znacznemu pogorszeniu, gdyż spodziewają się, że już niedługo erupcja znacznie nabierze na sile, co z kolei może spowodować bardzo duże zagrożenie dla mieszkańców.

Obecnie nad Hawajami tworzy się powoli niebezpieczny wulkaniczny smog. W tej sytuacji nie sprzyja również brak wiatru, który mógłby zapobiec koncentrowaniu się gazów w powietrzu. Specjaliści z United States Geological Survey ostrzegli, że mgła powstała w wyniku erupcji Kilauea, może być groźna dla ludzkiego organizmu.

Koniecznie przeczytaj: Hawaje zalane lawą – Żołnierze z Gwardii Narodowej nagrali zniszczone tereny nocą z lotu ptaka. Widok przeraża i… zachwyca jednocześnie [wideo]

Czytaj też: Gwatemala: Tragiczne skutki erupcji Wulkanu Ognia. „W wyniku żywiołu ucierpiało nawet 1,7 mln osób” [wideo]

Mgła może podrażniać skórę, oczy, nos i gardło, powodując choroby układu oddechowego i bóle głowy u niektórych osób. 

Co warte podkreślenia, na nieszczęście mieszkańców lawa nie wypływa jedynie z krateru, a także ze szczelin w ziemi, znajdujących się m.in. w pobliżu domów Hawajczyków. Takie właśnie niebezpieczne zjawisko nagrał jeden z nich.   

Dotychczas lawa zniszczyła już kilkadziesiąt domów. W związku z dużym zagrożeniem służby ewakuowały około 2000 osób. Niestety wszystko wskazuje na to, że obecna już trudna sytuacja szybko nie ulegnie poprawie.

Poniżej nagranie:

Warto przeczytać: Silne tornado przeszło przez Niemcy. Na swojej drodze wyrządziło wiele szkód. Na szczęście nie ma ofiar śmiertelnych [wideo]

Podziel się