Szukaj

Dziwna trasa lotu Putina na szczyt G20. Nadrobił 500 km, aby ominąć Polskę? [FOTO]

08-07-2017 18:53
Władimir Putin Fot. Администрация Президента России / wikimedia.org / CC BY 4.0
Podziel się

Media, zarówno polskie jak i zagraniczne, komentują dziwną trasę przelotu Władimira Putina, który nadrabiając ok. 500 km, ominął między innymi Polskę. Pojawiły się nawet sugestie, że prezydent Rosji chciał uniknąć lotu nad wschodnim terytorium NATO, ponieważ obawiał się... zestrzelenia.

Nie da się ukryć, że trasa, którą przemierzył samolot rosyjskiego przywódcy udającego się na szczyt G20 w Hamburgu, była co najmniej oryginalna. Z zapisu opublikowanego m.in. na portalu FlightRadar24 wynika, że samolot Iljuszyn (Ił-96) z numerem rejestracyjnym RA-96022, którym poruszał się prezydent Rosji, zamiast polecieć prosto przez Białoruś i Polskę, skierował się w kierunku Bałtyku, przelatując nad neutralną Finlandią i Szwecją, następnie Danią i dopiero wtedy znalazł się nad Niemcami. Samolot Putina ominął więc także Estonię, Litwę i Łotwę.

Koniecznie przeczytaj: Donald Trump rozmawiał z Władimirem Putinem w Hamburgu. Spotkanie jest szeroko komentowane w mediach [WIDEO]

Czytaj też: Rosyjskie media sfałszowały zdjęcie ze szczytu G20 [FOTO]

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow nie chcąc komentować doniesień mediów, ograniczył się wyłącznie do stwierdzenia, że głównym względem decydującym o wyborze trasy, było bezpieczeństwo prezydenta. Reuters zaznacza, że w ostatnim czasie Putin wielokrotnie latał nad wschodnimi krajami NATO, również nad Polską. Choć podkreślono, że nie jest pewne, czy nasz kraj została celowo ominięty, to agencja wspomina o incydencie z udziałem polskich F-16, które 21 czerwca przechwyciły nad Bałtykiem samolot z rosyjskim szefem MON Siergiejem Szojgu.

DailyMail pisze z kolei wprost, że dziwna trasa przelotu Putina mogła wynikać z obaw o możliwość zestrzelenia maszyny prezydenta Rosji. Serwis dodaje, że w ostatnim czasie kraje takie jak Polska, Estonia, Litwa i Łotwa krytycznie odnosiły się do działań tego polityka.

Warto przeczytać: Dziennikarz TVP pokazuje, jak wygląda salka modlitewna dla gości szczytu G20 [FOTO]

Podziel się