Szukaj

Premier Włoch podaje się do dymisji po ogłoszeniu niedzielnych wyników referendum

05-12-2016 10:57
Matteo Renzi, były premier Włoch Fot. PSD Romania / wikimedia.org / CC BY 2.0
Podziel się

Mateo Renzi potwierdził, że zamierza podać się do dymisji. Decyzja premiera Włoch ma związek z wynikiem niedzielnego referendum, które dotyczyło proponowanych przez rząd zmian w konstytucji.

Głosowanie w sprawie zmian we włoskiej konstytucji zakończyło się wczoraj o godz. 23.00. Wyniki exit polls wskazują na jednoznaczną porażkę rządzącej lewicy. Przeciw proponowanym reformom mogło opowiedzieć się 54-58% głosujących, za 42-46%.

Proponowane przez rząd reformy dotyczyły m.in. wprowadzenia jednakowych uprawnień dla obu izb parlamentu (tzw. doskonałej dwuizbowości ) i likwidacji prowincji jako jednostek podziału administracyjnego.

Koniecznie przeczytaj: Włochy: 32-letni muzułmański imigrant z Maroka wydalony z kraju. Chciał przeprowadzić krwawy zamach w Watykanie

Czytaj też: Włochy: uczennica pobita przez matkę, bo nie chciała nosić w szkole muzułmańskiej chusty

Premier Włoch, Matteo Renzi, tuż po ogłoszeniu wyników referendum ogłosił, że składa rezygnację.

Biorę na siebie pełną odpowiedzialność za tę porażkę. Otrzymaliśmy miliony głosów – to robi wrażenie, ale jest niewystarczające – mówił premier.

Chciałem zmniejszyć liczbę foteli w polityce, a wyszło tak, że tym, który będzie opuszczony, będzie mój fotel – dodał.

Wielu ekspertów wskazuje, że może to być pierwszy krok ku wyjściu Włoch z Unii Europejskiej, zwłaszcza, że porażka proponowanych przez lewicowy rząd reform i rezygnacja premiera wpłynie prawdopodobnie na wzmocnienie opozycyjnego „Ruchu Pięciu Gwiazd”, który od dawna postuluje przeprowadzenie referendum w sprawie „Italexitu”.

Warto przeczytać: Premier Olszewski ocenia protesty wywołane przez opozycję i porównuje je z „nocną zmianą”

Podziel się