Szukaj

„Politico” opublikował nietypowy ranking europosłów. W pierwszej „10” znalazło się dwóch Polaków. Wygrał Niemiec, który... przysypia na posiedzeniach [foto]

23-03-2018 15:20
Parlament Europejski, Strasburg Fot. Diliff / wikipedia.org / CC BY-SA 3.0
Podziel się

Tygodnik belgijski „Politico” opublikował ranking 20 „najbardziej wyróżniających się” europosłów. W tym roku oceniano polityków według nieco innych kryteriów (m.in. pod kątem kontrowersyjnych zachowań). Co ciekawe, w pierwszej „10” znaleźli się Janusz Korwin-Mikke oraz Ryszard Czarnecki. W zestawieniu wygrał niemiecki europoseł Elmar Brok.

Jak co roku „Politico” opublikował ranking członków Parlamentu Europejskiego, którzy wyróżniają się na tle innych europarlamentarzystów. Tym razem wybierano polityków w oparciu o ich kontrowersyjne zachowania. 

W tym rankingu znalazło się aż dwóch Polaków: Janusz Korwin Mikke oraz Ryszard Czarnecki, którzy zajęli kolejno 5. i 10. miejse.

Wybór Janusza Korwina-Mikkego, „Politico” uzasadnił tym, że swoimi wypowiedziami poniżał on imigrantów i kobiety:

Koniecznie przeczytaj: Janusz Korwin-Mikke pożegnał się z europarlamentarzystami. Podczas swojego wystąpienia użył niezwykle dosadnych słów [wideo]

Czytaj też: Janusz Korwin-Mikke o próbie otrucia rosyjskiego szpiega w Wielkiej Brytanii. „Ten incydent może zakończyć się kolejną wojną światową” [foto]

Po długiej chwalebnej karierze, podczas której walczył z komunizmem w rodzinnej Polsce, Korwin-Mikke spędził czas w Brukseli, wzbudzając kontrowersje swoimi wypowiedziami. Zastanawiał się, czy kobiety powinny mieć prawo do głosowania i twierdził, że powinny zarabiać mniej, ponieważ są „mniejsze, słabsze i mniej inteligentne”. W 2015 r. Parlament nałożył na niego grzywnę za to, że nazwał migrantów „ludzkim śmieciem”.

Z kolei przy sylwetce Czarneckiego znalazła się informacja, że Parlament Europejski zagłosował za pozbawieniem go funkcji wiceprzewodniczącego:

Czarnecki nazwał posłankę Różę Thun „szmalcownikiem” , określeniem używanym wobec kogoś, kto sprzedawał Żydów lub współpracował z nazistami podczas okupacji Polski przez Niemców. Jego koledzy przegłosowali 447 do 196 wniosek ws. pozbawienia go stanowiska wiceprezydenta Parlamentu.

Co ciekawe, na czele zestawienia znalazł się niemiecki europoseł Elmar Brok, któremu dziennikarze Politico zarzucili ciągłe przysypianie na posiedzeniach Europarlamentu. 

Politico Europe to anglojęzyczny tygodnik belgijski wydawany w Brukseli. Jest następcą European Voice i po raz pierwszy pojawił się w druku 23 kwietnia 2015 roku. Publikowany jest we współpracy amerykańskiego czasopisma politycznego Politico i niemieckiego Axel Springer SE.

Warto przeczytać: Korwin-Mikke uczcił w Europarlamencie pamięć Żołnierzy Wyklętych i przypomniał ich zawołanie: „Śmierć komunistom”. Bezcenna mina unijnego polityka [wideo]

Podziel się