Szukaj

Szef Rady Europejskiej Donald Tusk wygłosił przemówienie w języku rumuńskim [wideo]

11-01-2019 14:17
Przemówienie Tuska w Bukareszcie Fot. ProductiehuisEU / YouTube.com / screen YouTube
Podziel się

W czwartek w Bukareszcie zainaugurowano rumuńską prezydencję w UE. Podczas uroczystości głos zabrał szef Rady Europejskiej Donald Tusk, który w języku rumuńskim m.in. zachęcał obywateli tego kraju do stawania w obronie praw człowieka, demokratycznych rządów oraz konstytucji.

W trakcie uroczystej inauguracji prezydencji rumuńskiej w Unii Europejskiej, która odbyła się w Ateneum w Bukareszcie, Donald Tusk mówił, jak poważne konsekwencje niesie za sobą przewodzenie europejskiej wspólnocie: 

Tylko od was zależy, czy rumuńska polityka będzie dla Europy dobrym przykładem, czy też ostrzeżeniem. Stawką w czasie rumuńskiej prezydencji jest to, jak wyobrażamy sobie naszą wspólną europejską przyszłość. Dla tych w Unii Europejskiej, którzy mogą uważać, że granie wbrew uzgodnionym zasadom i chodzenie na skróty oznacza siłę, mówię: jesteście w błędzie. To oznacza słabość. Tym, którzy ciężko pracują, aby bronić europejskich wartości, naszych wolności i praw, mówię: walczcie dalej.

Koniecznie przeczytaj: Były premier Donald Tusk skomentował kolejną rocznicę katastrofy smoleńskiej. Swoimi słowami wywołał sporo kontrowersji

Czytaj też: Unijny komisarz o problemie masowej migracji: „Unia Europejska jest zbyt biała, więc trzeba przyjmować kolejnych uchodźców”

Podczas swojego wystąpienia były polski premier nawiązywał m.in. do rumuńskich myślicieli, wspominał o pamiętnym finale Pucharu Europy z 1986 r., kiedy to Steaua Bukareszt pokonała FC Barcelonę oraz mówił o swoich związkach z Rumunią. Jak ujawnił, pierwszym samochodem w jego rodzinie, była szara Dacia, która należała do jego teścia.  

Szef Rady Europejskiej zaapelował również do samych obywateli Rumunii, by zawsze bronili praw człowieka, demokratycznych rządów i konstytucji:

Chciałabym zaapelować do wszystkich Rumunów, aby bronili, w domu i Europie, podstaw naszej politycznej cywilizacji: wolności, uczciwości, prawdy w życiu publicznym, rządów prawa i konstytucji.

Warto przeczytać: Donald Tusk zabrał głos w sprawie otrucia byłego rosyjskiego szpiega w Wielkiej Brytanii. Tak zdecydowanych słów nikt się nie spodziewał [foto]

Podziel się