Szukaj

Donald Tusk wydał zaskakujące oświadczenie. Zmienił zdanie na temat relokacji uchodźców?

19-10-2017 16:48
Donald Tusk Fot. European Peoples Party / flickr.com / CC BY 2.0
Podziel się

Donald Tusk oświadczył w środę, że „nie widzi przyszłości” dla unijnego projektu relokacji uchodźców. Według Szef Rady Europejskiej koniecznie jest znalezienie rozwiązania, które „nie będzie separowało Polski i innych krajów Grupy Wyszehradzkiej od reszty Europy”.

W najbliższych kilkunastu tygodniach musimy przeciąć tych kilka węzłów gordyjskich. Do nich należy m.in. kwestia przymusowej relokacji. Tutaj nie widzę jakiejś specjalnej przyszłości dla tego projektu, ale warto będzie znaleźć porozumienie, które nie będzie separowało Polski i innych krajów Grupy Wyszehradzkiej od reszty Europy – powiedział szef Rady Europejskiej, który rozmawiał w środę z dziennikarzami.

Koniecznie przeczytaj: Prawdziwa burza na prawicy. Donald Tusk pojawi się na obchodach 11 listopada na zaproszenie Andrzeja Dudy

Czytaj też: Donald Tusk został wygwizdany podczas składania wieńca przed Grobem Nieznanego Żołnierza [WIDEO]

To jest jakby moja obsesja, żeby znaleźć możliwie wspólny język, dzięki któremu wspólne działania na granicy zewnętrznej będą do pogodzenia z proeuropejskim nastawieniem – dodał były premier Polski.

Oświadczenie wydane zostało w przeddzień rozpoczynającego się w czwartek szczytu unijnego. Zaskakująca deklaracja Donalda Tuska przeczy ostatnim działaniom UE, która naciskała m.in. na Polskę ws. relokacji uchodźców.

Warto jednak nadmienić, że w ubiegłym miesiącu wygasła decyzja o relokacji uchodźców z Grecji i Włoch do państw członkowskich. Polska odmówiła przyjęcia imigrantów, podobnie zrobiły Węgry. Czechy z kolei przyjęły ich bardzo niewielką liczbę. Wobec tych trzech państw KE wszczęła procedurę o naruszenie prawa unijnego. Jednak do tej pory sprawa nie została jeszcze skierowana do Trybunału Sprawiedliwości UE.

Warto przeczytać: Donald Tusk ledwo przyjechał do Polski, a już uderzył w polityczne tony. Jak jego słowa mają się do rzeczywistości? [WIDEO]

Podziel się