Szukaj

Donald Tusk chce powołania armii UE już w tym roku. Do czego ma posłużyć unijne wojsko?

26-10-2017 21:31
Donald Tusk Fot. European Peoples Party / flickr.com / CC BY 2.0
Podziel się

Jak donosi internetowy portal brytyjskiego dziennika „Daily Express”, Donald Tusk naciska na utworzenie i to jeszcze przed końcem tego roku „armii UE”, aby chronić granice Wspólnoty i walczyć z „destabilizacją wokół Europy”. Projekt ma też wzmocnić integrację wewnątrz Unii i uniezależnić europejskie bezpieczeństwo od pomocy USA.

Przewodniczący Rady Europejskiej wezwał kraje członkowskie Unii Europejskiej do wprowadzenia stałej i formalnie zorganizowanej współpracy w dziedzinie obrony (PESCO - Permanent Structured Cooperation on Defence) w celu obrony przed skutkami kryzysu migracyjnego oraz ewentualnymi atakami wrogich państw sąsiednich.

Dodał, że UE powinna być przygotowana na wydawanie ogromnych kwot na projekt, który będzie miał swoją scentralizowaną kwaterę główną i ambitne plany dotyczące misji wojskowych UE również poza granicami organizacji.

Koniecznie przeczytaj: Donald Tusk dostał pytanie w języku angielskim. Po tej odpowiedzi wszyscy zaniemówili [WIDEO]

Czytaj też: Prawdziwa burza na prawicy. Donald Tusk pojawi się na obchodach 11 listopada na zaproszenie Andrzeja Dudy

Krytycy wielokrotnie ostrzegali, że nowy system jest bramą do utworzenia armii UE, chociaż sama Bruksela zaprzecza temu i mówi, że tylko ułatwi on lepszą współpracę wojskową pomiędzy państwami członkowskimi.

Idzie to w parze z planami utworzenia scentralizowanego Europejskiego Funduszu Obrony (European Defence Fund), mającego na celu stworzenie skoordynowanego przemysłu obronnego UE i zmniejszenie uzależnienia od obcych sił, takich jak USA w zakresie sprzętu wojskowego, zwłaszcza specjalistycznego.

Warto przeczytać: Donald Tusk został wygwizdany podczas składania wieńca przed Grobem Nieznanego Żołnierza [WIDEO]

Podziel się