Szukaj

Donald Trump wygrywa wybory! Nowy prezydent USA wygłosił przemówienie [WIDEO]

09-11-2016 10:18 (aktualizacja: 09-11-2016 10:30)
Donald Trump, Partia Republikanów Fot. Gage Skidmore / flickr.com / CC BY-SA 2.0
Podziel się

Według sondażowych wyników 45. prezydentem Stanów Zjednoczonych został Donald Trump. Kandydat Republikanów wygrał w stanie Wisconsin i tym samym przekroczył wymagane 270 głosów elektorskich.

Według CNN Trump zdobył 289 głosów elektorskich, Hillary Clinton 215. Do wygranej wystarczyło zdobycie 270 głosów.

Nowy prezydent wygłosił już pierwsze przemówienie w Nowym Jorku. Wcześniej wystąpił przyszły wiceprezydent USA, Mike Pence. Trump podziękował osobom, które pomogły mu wygrać - swoim współpracownikom, a także rodzinie. Powiedział też, że zadzwoniła do niego Hillary Clinton, która pogratulowała mu zwycięstwa.

Koniecznie przeczytaj: Ważna decyzja amerykańskiego prezydenta-elekta. Donald Trump wycofuje się z biznesu

Czytaj też: Donald Trump urodził się w Pakistanie? Ta telewizja pokazała dowód

Właśnie dostałem telefon do Clinton. Pogratulowała nam naszego zwycięstwa, a ja pogratulowałem jej i jej rodzinie za zaciętą kampanię.

Prezydent zapowiedział też, że będzie reprezentował wszystkich Amerykanów:

Ameryka powinna zasypać swoje podziały. Czas, abyśmy wspólnie stanęli jako jeden zjednoczony naród. Będę prezydentem dla wszystkich Amerykanów. Zwracam się do tych, którzy mnie nie wsparli, żebyśmy wspólnie pracowali na dobra naszego kraju.

Trump mówił też, co będzie dla niego priorytetem:

Mamy wielki plan gospodarczy, podwoimy nasz wzrost, będziemy mieć najsilniejszą gospodarkę na świecie. Będziemy współpracować z innymi krajami, które chcą współpracować z nami. Nic, czego chcemy dla naszego kraju, nie leży poza naszym zasięgiem. Musimy myśleć o rzeczach odważnych, pięknych dla naszego kraju.

Interesy USA zawsze będą na pierwszym miejscu – dodał.

Obiecuję, że was nie zawiodę i wykonamy wspaniałą pracę. Mam nadzieję, że za cztery, a może nawet osiem lat powiecie, że było to coś, z czego byliście dumni.

Natychmiast zaczynamy pracę na rzecz narodu. Będziecie dumni z amerykańskiego prezydenta. Ja kocham ten kraj – zakończył przemówienie Trump.

AFP podała, że gratulacje nowemu prezydentowi Stanów Zjednoczonych złożył już Władymir Putin, który dodał, że „liczy na konstruktywny dialog”.

Ze zwycięstwa Donalda Trumpa ucieszył się też Victor Orban, który na swoim profilu na Facebooku napisał:

Gratulacje. Co za wspaniała wiadomość. Demokracja wciąż żyje.

Polski prezydent także przekazał już swoje gratulacje:

Warto przeczytać: Donald Trump kupuje 2 dzieci – to nagranie stało się hitem! [WIDEO]

Podziel się