Szukaj

Donald Trump obiecał zniesienie wiz dla Polaków

29-09-2016 15:54
Donald Trump, Partia Republikanów Fot. Gage Skidmore / flickr.com / CC BY-SA 2.0
Podziel się

Kandydat na prezydenta z ramienia Republikanów na wczorajszym spotkaniu z Polonią w Chicago zadeklarował, że jeżeli wygra wybory, to w pierwszych tygodniach urzędowania w Białym Domu zajmie się zniesieniem wiz dla Polaków. Deklaracja padła nie podczas oficjalnego przemówienia, ale za zamkniętymi drzwiami.

Donald Trump obietnicę dotyczącą zniesienie wiz dla Polaków złożył w czasie zamkniętego spotkania z przedstawicielami Kongresu Polonii Amerykańskiej (KPA) w Chicago. Kandydat na prezydenta USA odpowiedział w ten sposób na pytania Franka Spula, prezesa KPA, który poruszył kwestię włączenia Polaków do ruchu bezwizowego (Visa Waiver Program).

Powiedziałem mu, że sprawa ciągnie się od wielu lat i dopominanie się o to jest dla nas żenujące, ale od 2004 roku staramy się o zniesienie amerykańskich wiz dla Polaków. Usłyszałem od Trumpa, że jak zostanie prezydentem, to załatwi to. Odpowiedziałem: będziemy trzymać pana za słowo – powiedział Spula dziennikarzom PAP-u.

Koniecznie przeczytaj: Wybory w USA: Poparcie dla Trumpa i Clinton przed pierwszą debatą niemal identyczne

Czytaj też: Trump spotkał się z Polakami. „Nigdy was nie zawiodę!”, „Chcemy silnej Polski”

W spotkaniu z Donaldem Trumpem uczestniczył także przedstawiciel polskiej ambasady, Piotr Janicki, który z rozmowie z PAP powiedział, że kandydat Republikanów na prezydenta zadeklarował, że sprawą zniesienia wiz dla Polaków zajmie się w pierwszych tygodniach po objęciu urzędu. Trump miał też dopytywać o genezę problemu i powody, dla których Polacy nie są jeszcze włączeni do ruchu bezwizowego.

Janicki jednocześnie podkreślił, że ostateczną decyzję w tej materii i tak musi podjąć Kongres. Jednak – według jego opinii - jeżeli przyszły prezydent będzie naciskał na amerykański parlament, to na pewno przyśpieszy to zniesienie wiz dla Polaków.

Konsul generalny RP w Chicago dodał też, że choć Trump kojarzony jest z nieprzychylnym podejściem do imigrantów, to nie dotyczy to Polaków. Janicki powiedział, że republikański kandydat na prezydenta „nie dostrzega zagrożenia ze strony polskich obywateli, którzy przyjeżdżają (do USA) głównie turystycznie”.

Warto przeczytać: Debata Trump-Clinton: brutalna walka na słowa

Podziel się