Szukaj

Donald Trump skomentował problem masowej migracji. Jego słowa nie spodobają się niektórym europejskim przywódcom

13-07-2018 17:23
Donald Trump, prezydent USA Fot. Gage Skidmore / flickr.com / CC BY-SA 2.0
Podziel się

W czwartek przebywający na szczycie NATO w Brukseli prezydent USA Donald Trump udzielił wywiadu brytyjskiemu „The Sun”. W trakcie rozmowy, która dotyczyła m.in. relacji Stanów Zjednoczonych z Europą, w stanowczych słowach skomentował politykę migracyjną europejskich przywódców. Jak stwierdził, nasz kontynent powoli umiera i stopniowo traci swoją tożsamość.

W trakcie wywiadu Donald Trump zaznaczył, że sam ma europejskie korzenie i martwi go fakt, że przez zjawisko masowej migracji, na którą pozwolili politycy, Stary Kontynent traci swoją prawdziwą tożsamość:

Mam w sobie ogromną miłość do Europy. Nie zapominaj, że zasadniczo jestem produktem Unii Europejskiej – Szkocji i Niemiec. Mój ojciec pochodził z Niemiec, a matka ze Szkocji. (...) Szkoda, że dopuszczono do tego aby migracja odbywała się do Europy. Myślę, że zmieniła tkankę (społeczną) Europy i jeśli nie zadziałacie bardzo szybko, to nigdy nie będzie już tym co była i nie mówię o tym w pozytywny sposób.(...) Tracicie swoją kulturę, rozejrzyjcie się!

Koniecznie przeczytaj: Donald Trump zareagował na obraźliwe słowa Roberta de Niro. Prezydent USA nie szczędził mocnych słów [foto]

Czytaj też: Donald Trump zapewniał, że ma zaufanie do amerykańskiego wywiadu. W tym momencie… zgasło światło [wideo]

Podczas rozmowy odniósł się również do osoby burmistrza Londynu Sadiqa Khana, pierwszego muzułmanina, który stanął na czele ważnej europejskiej stolicy. Prezydent USA zaznaczył, że jego publiczna krytyka skierowana pod adresem Stanów Zjednoczonych była przejawem braku szacunku dla jego kraju.

Prezydent USA odniósł się również m.in do trudnych negocjacji prowadzonych ws. sprawie brexitu. Jego zdaniem, premier Wielkiej Brytanii, Theresa May popełnia wiele błędów w tej kwestii: 

Zrobiłbym to zupełnie inaczej. Zresztą powiedziałem Theresie May, jak to zrobić, ale mnie nie słuchała i wybrała inną ścieżkę. Powiedziałbym nawet, że poszła w przeciwną stronę. W porządku, powinna prowadzić negocjacje w najlepszy sposób jaki potrafi, ale to co się dzieje nie jest dobre. 

Warto przeczytać: Donald Trump zakpił z Donalda Tuska podczas rozmowy telefonicznej: „Jak tam Brexit? Są już następni?” [wideo]

Podziel się