Szukaj

Czesi też nie chcą francuskich śmigłowców? Szykuje się kolejna po Polsce porażka Airbusa

15-05-2017 13:49
Airbus helikopter Fot. Matthias Zepper / wikipedia / CC BY-SA 3.0
Podziel się

Najprawdopodobniej Włosi lub Amerykanie dostarczą śmigłowce bojowe dla czeskiej armii. W stawce walczących o kontrakt słabnie pozycja Airbus Helicopters. Zanosi się na kolejną porażkę francuskiego koncernu; w ubiegłym roku z zakupu francuskich Caracali zrezygnowała Polska.

Czesi planują zakup 12 śmigłowców bojowych, które mają zastąpić Mi-24. Po ostatnich negocjacjach i obniżeniu cen przez amerykański Bell i włoski Leonardo, to właśnie te dwie oferty uważane są za faworytów do wygrania przetargu.

To poważnie osłabia pozycję Airbusa, którego głównym atutem była dotąd właśnie najniższa cena (postępowanie przetargowe na helikoptery dla czeskiej armii toczy się już od prawie 3 lat).

Koniecznie przeczytaj: Za rządów PO-PSL z armii masowo odchodzili wyżsi oficerowie. Wtedy to nie był problem?

Czytaj też: Terrorysta jako żywa tarcza na samochodzie indyjskiej armii [WIDEO]

Wydaje się, że Francuzi nie mają ostatnio szczęścia w interesach z krajami Europy Środkowej. Pod koniec ubiegłego roku polski rząd zrezygnował z zakupu śmigłowców Caracal. Jako oficjalną przyczynę podano rozbieżności pomiędzy stronami co do warunków off-setu, jednak już na etapie przetargu pojawiały się głosy o zawyżonej cenie oraz mniejszych możliwościach Caracali.

Warto przeczytać: Imigranci z ośrodka dla uchodźców skarżą się na brak… seksu [WIDEO PL]

Podziel się