Szukaj

Czesi coraz bardziej oddalają się od Unii Europejskiej? [WIDEO]

27-06-2017 21:43
Czesi palą unijną flagę Fot. Onlinemagazin / twitter / screen Twitter
Podziel się

Zapowiedź referendum w sprawie wyjścia z UE, stanowczy opór wobec przyjęcia euro, wreszcie palenie kukły Jean-Claude`a Junckera i flag unijnych. Stosunek Czechów do Unii Europejskiej w ostatnich dniach drastycznie się pogarsza.

Kilka dni temu czeski prezydent Milos Zeman zapowiedział, że poprze referendum, w którym jego rodacy zadecydują o dalszym pozostaniu lub opuszczeniu przez Czechy Unii Europejskiej.

Zaraz potem tamtejszy miliarder, typowany na premiera po październikowych wyborach Andrej Babis twardo oświadczył: Nie chcemy tutaj żadnego euro.

Zresztą, w marcu br. Ministerstwo Finansów i Bank Narodowy w Pradze wykreśliły wprowadzenie euro z lity priorytetów kraju na najbliższe lata, choć wcześniej czescy politycy napomykali o roku 2018.

Koniecznie przeczytaj: Komisja Europejska chce zapłacić Włochom, żeby nie zamykali portów przed imigrantami

Czytaj też: Korupcja i molestowanie w obozie dla uchodźców

Teraz w Internecie pojawiło się nagranie, na którym widać, jak na ulicy Czesi palą kukłę przewodniczącego Komisji Europejskiej i unijne flagi. Rytuałowi towarzyszą gromkie okrzyki poparcia i hasła antyunijne.

To efekt zwłaszcza polityki imigracyjnej, prowadzonej przez Unię w ostatnich latach. Ale także reakcja na wypowiedzi czołowych unijnych polityków i urzędników z Brukseli. Chodzi m.in. o groźby kar finansowych za odmowę relokacji imigrantów czy uwagi Junckera o tym, że teraz „nie przyjęlibyśmy Czech, Polski i Węgier do UE”.

Wygląda na to, że unijni przywódcy nie nauczyli się niczego na Brexicie i uparcie dążą do dalszego osłabiania wspólnoty.

Warto przeczytać: Komisja Europejska chce lepiej wykorzystywać „talenty” przedstawicieli środowisk LGBTI

Podziel się