Szukaj

Czesi nie wykluczają opuszczenia Unii Europejskiej

24-06-2017 14:35
Milos Zeman, prezydent Czech Fot. David Sedlecky / wikipedia / CC BY-SA 4.0
Podziel się

W sprawie ewentualnego „Czechexitu” wypowiedział się prezydent tego kraju Milos Zeman. Decyzja ma zapaść w drodze referendum.

Dopiero ruszyły negocjacje w sprawie opuszczenia Unii Europejskiej przez Wielką Brytanię, a już kolejny kraj rozważa rezygnację z członkowstwa we wspólnocie.

Opuszczenie Unii Europejskiej przez Czechy jest możliwe teoretycznie i praktycznie, jeśli ustawa o rozpisaniu referendum przedłożona parlamentowi, zostanie przyjęta. To obywatele powinni zdecydować – powiedział prezydent Czech.

 Chociaż antyunijne nastroje coraz mocniej dają o sobie znać w różnych krajach UE, wypowiedź Zemana to pierwszy oficjalny sygnał, nadany przez polityka tej rangi.

Koniecznie przeczytaj: Czesi coraz bardziej oddalają się od Unii Europejskiej? [WIDEO]

Czytaj też: Komisja Europejska chce zapłacić Włochom, żeby nie zamykali portów przed imigrantami

Czeski prezydent nie ukrywa, że to konsekwencja przede wszystkim polityki unijnej w sprawie kryzysu imigracyjnego, zwłaszcza nacisków na przymusową relokację i gróźb, kierowanych przez Komisję Europejską do państw z Grupy Wyszehradzkiej, czyli Czech, Polski i Węgier.

Unijnych liderów Zeman uważa za słabych polityków. Jego zdaniem właśnie polityka imigracyjna Angeli Merkel to największy błąd UE, wprowadzający we wspólnocie chaos i doprowadzający do Brexitu.

Oficjalnie jednak prezydent Czech twierdzi, że nie jest zwolennikiem opuszczania Unii, jednak wierzy w siłę bezpośredniej demokracji, dlatego poprze pomysł przeprowadzenia referendum.

Politycy czeskich partii prawicowych już zapowiedzieli przedłożenie w parlamencie stosownej ustawy, dotyczącej referendum w sprawie „Czechexitu”.

Warto przeczytać: Komisja Europejska chce lepiej wykorzystywać „talenty” przedstawicieli środowisk LGBTI

Podziel się