Szukaj

Coraz większe problemy zdrowotne Hillary Clinton. Czy kandydatka Demokratów zrezygnuje z ubiegania się o fotel prezydenta?

13-09-2016 09:00
Hillary Clinton Fot. Marc Nozell / flickr.com / CC BY 2.0
Podziel się

Hillary Clinton zasłabła w niedzielę podczas uroczystości upamiętniających ofiary ataku na WTC. Teraz odwołała kolejne spotkania z wyborcami. Sztab kandydatki Demokratów przerwę w kampanii tłumaczy zapaleniem płuc. Media twierdzą jednak, że stan zdrowia byłej pierwszej damy może być dużo poważniejszy.

W czasie obchodów 15 rocznicy zamachów terrorystycznych na World Trade Center, półtora godziny po rozpoczęciu uroczystości Clinton zasłabła. Na nagraniach widać jak kandydatka na prezydenta Stanów Zjednoczonych słania się na nogach i mimo pomocy asystentki z trudnością wsiada do auta. Zamiast do szpitala polityk została odwieziona do mieszkania córki na Manhattanie, gdzie przebadali ją lekarze. Sztab wyborczy najpierw twierdził, że osłabienie Clinton związane było z przegrzaniem organizmu spowodowanego upałem. Tego dnia w Nowym Jorku temperatura w tym czasie wynosiła 25 stopni Celsjusza. Później osobista lekarka kandydatki na prezydenta, dr Lisa Bardack tłumaczyła, że przyczyną było odwodnienie i osłabienie organizmu związane z zapaleniem płuc. Sztab, mimo zapewnień samej Clinton, że czuje się doskonale, odwołał planowane na wczoraj i dzisiaj w Kalifornii spotkania wyborcze. Spowodowało to kolejne spekulacje na temat faktycznego stanu zdrowia byłej pierwszej damy.

Koniecznie przeczytaj: Kto wg Mariusza Max Kolonko wygrał pierwszą debatę prezydencką Clinton vs Trump?

Czytaj też: Wybory w USA: Poparcie dla Trumpa i Clinton przed pierwszą debatą niemal identyczne

Zresztą to nie pierwsze sygnały świadczące o tym, że kandydatka Demokratów nie jest w najlepszej formie fizycznej. Hillary Clinton poważne problemy ze zdrowiem miała już w grudniu 2012 r., kiedy doznała urazu głowy i została przewieziona do szpitala z podejrzeniem wstrząsu mózgu. Pełniąca wtedy funkcję sekretarza stanu polityk nie pojawiała się publicznie przez kilka tygodni. Jej lekarze tłumaczyli, że doszło do skrzepu naczyń krwionośnych w okolicy mózgu i Clinton musi przyjmować leki na rozrzedzenie krwi. Część dziennikarzy sugerowała jednak, że mógł to być wylew.

Niepokojące zachowanie kandydatki na prezydenta można było obserwować także w czasie kampanii wyborczej. Wystąpienia Hillary Clinton często były przerywane atakami kaszlu, które jej sztab tłumaczył sezonową alergią.

Opinie mediów i specjalistów na temat zdrowia byłej pierwszej damy są mocno podzielone, bez wątpienia jednak kwestia ta stała się jednym z najważniejszych elementów zbliżającej się do finiszu kampanii prezydenckiej. Do tego stopnia, że sztab Clinton opublikował w czerwcu specjalną opinię lekarską, która miała za zadanie przekonać wyborców, że kandydatka Demokratów jest „w doskonałym zdrowiu i nadaje się do bycia prezydentem Stanów Zjednoczonych”. Republikanie zarzucali jednak lekarce Clinton, która przygotowała orzeczenie, kłamstwo.

Breitbart i Fox News (prawicowe media wspierające Donalda Trumpa), sugerują, że kandydatka Demokratów cierpi na padaczkę. Mają o tym świadczyć nagłe przerwy w jej wystąpieniach, podczas których wygląda, jakby utraciła na moment kontakt z rzeczywistością. Dziennikarze jako dowód pokazują również zdjęcia agenta Secret Service, który stoi obok Hillary Clinton, trzymając w ręku strzykawkę z lekiem dla chorych na epilepsję (ochrona tłumaczyła się, że to latarka).

Pojawiają się także głosy, nawet wśród lekarzy, że była pierwsza dama może mieć poważne problemy neurologiczne związane z uszkodzeniem mózgu lub z postępującą chorobą Parkinsona.

Nie najlepszy stan zdrowia kandydatki Demokratów powoduje, że w wyścigu do Białego Domu znacznie zyskuje konkurujący z nią Donald Trump, zwłaszcza, że Hillary Clinton wielokrotnie atakowała swojego przeciwnika, nie odnosząc się do kwestii merytorycznych, ale negując jego osobiste predyspozycje do objęcia najważniejszego urzędu w państwie.

Clinton w tej kampanii skupiała się przede wszystkim nie na sprawach programowych, ale osobistych cechach Trumpa, kwestionując jego "prezydenckość" i jego zdolności do rządzenia mocarstwem. Tymczasem teraz pojawiają się wątpliwości na temat tego, czy ona jest w stanie to zrobić – wyjaśnia politolog prof. Bohdan Szklarski.

Zamieszanie woków zdrowia Clinton niemal natychmiast odbiło się wynikach sondaży politycznych. Choć kandydatka na urząd prezydenta z Partii Demokratów nadal prowadzi w większości przedwyborczych rankingów, to jednak Trump zaczyna szybko odrabiać straty. W przeprowadzonym kilka dni temu ogólnokrajowym sondażu dla CNN miliarder wyprzedził Hillary Clinton o 2 punkty procentowe.

Ostatnie wydarzenia wywołały duży niepokój wśród wyborców Partii Demokratycznej, którzy mają coraz więcej powodów, aby zastanawiać się, czy stan zdrowia ich kandydatki pozwoli jej na dotrwanie do końca kampanii. Do wyborów pozostało niespełna dwa miesiące i w przypadku jej rezygnacji Demokraci znaleźliby się w bardzo trudnej sytuacji.

Warto przeczytać: Debata Trump-Clinton: brutalna walka na słowa

Podziel się