Szukaj

Ciężarówka wjechała w tłum na świątecznym jarmarku w Berlinie. Zamachowcem imigrant z Pakistanu [FOTO + WIDEO]

19-12-2016 21:35 (aktualizacja: 20-12-2016 14:35)
Atak w Berlinie - polska ciężarówka wjechała w tłum Fot. Shy Society / Twitter / screen Twitter
Podziel się

Do ataku doszło w poniedziałek ok. godz. 20.15 w Berlinie. Rozpędzona ciężarówka wjechała w tłum ludzi odwiedzających bożonarodzeniowy jarmark. Według najnowszych informacji zginęło 12 osób, 48 zostało rannych.

AKTUALIZACJA

14.35

Niemieckie media podają, że istnieje wysokie prawdopodopodobieństwo, że zamachowiec nadal jest na wolności i ma broń. Zatrzymany mężczyzna nie przyznaje się do wjechania ciężarówką w tłum ludzi.

12.40

Podane dzisiaj przez media informacje wskazują, że zamachowcem był imigrant z Pakistanu lub Afganistanu, który uzyskał w Niemczech status uchodźcy. Mężczyzna (w wieku około 23 lat) posługiwał się fałszywą tożsamością, więc policja ustala nadal jego prawdziwe dane osobowe.

Koniecznie przeczytaj: Ciężarówka z zamachu w Berlinie… eksponatem w muzeum?

Czytaj też: Pojawiło się nagranie, na którym widać, jak rozpędzona ciężarówka wjeżdża w tłum ludzi na jarmarku w Berlinie [WIDEO]

Potwierdzono już oficjalnie, że ciało znalezione w ciężarówce należało do polskiego kierowcy tira.

23.45 20.12.16

TVP Info podała, że zamachowcem był Pakistańczyk. Trwają przesłuchania napastnika. Martwe ciało znalezione w ciężarówce miało rany postrzałowe. Prawdopodobnie zabity to polski kierowca ciężarówki, co przeczy wcześniejszym doniesieniom mediów Firma transportowa, do której należał pojazd zarejestrowana jest w Gryfinie. Jej właściciel poinformował, że polski kierowca od kilku godzin nie kontaktował się z nikim.

23.33

Kolejne informacje dla mediów mają być przekazane we wtorek.

23.30

Radio Zet potwierdziło, że to nie polski pracownik firmy transportowej siedział za kierownicą pojazdu, który wjechał w tłum.

22:20

Do zamachu przyznało się tzw. Państwo Islamskie.

22:15

Zatrzymano kierowcę ciężarówki. Policja nie podaje jakiej jest narodowości.

21:55

W środku ciężarówki zostało znalezione martwe ciało z licznymi ranami. Ariel Żurawski, właściciel firmy transportowej, do której należał pojazd podaje, że nie był to polski kierowca.

21:30

Ciężarówka, która wjechała w tłum ludzi na terenie świątecznego miasteczka handlowego w Berlinie miała polskie tablice rejestracyjne. Według wstępnych ustaleń pojazd należy do polskiej firmy i był rejestrowany w Gdańsku. Jak podano, firma nie ma kontaktu z kierowcą.

Do tragicznego ataku doszło w na Breitscheidplatz, w pobliżu Kościoła Pamięci Cesarza Wilhelma przy alei Kurfuerstendamm. Świadkowie mówią, że kierowca celowo jechał w tłum ludzi, niemieckie media oraz siły bezpieczeństwa także mówią o zamachu.

Telewizja N24 podała, że sprawca zamachu uciekł. Policja cały czas poszukuje kierowcy.

Na miejscu tragicznego zajścia jest kilka jednostek specjalnych oddziałów policji, karetki pogotowia i straż pożarna.

Na poniższym nagraniu widać poszkodowane osoby i zniszczenia, które zrobiła ciężarówka. Sam pojazd został uszkodzony z przodu (częściowo rozbita jest szyba).

 

Poniżej relacja na żywo:

Warto przeczytać: „To była osoba typu Polak” Zadziwiające słowa, które padły w relacji z zamachu w Berlinie w stacji TVN24 [WIDEO]

Podziel się