Szukaj

Chińczycy chcą zbudować nowy Wielki Mur! Boją się islamu

14-03-2017 18:21
Wielki Mur w Chinach Fot. Craig Nagy / wikipedia.org / CC BY-SA 2.0
Podziel się

Zagrożenie terroryzmem islamskim jest coraz bardziej powszechnym problemem nie tylko w Europie czy na Bliskim Wschodzie. Z podobnymi trudnościami zmagają się również Chińczycy.

W świadomości opinii publicznej utrwalił się pewien schemat, w myśl którego, problem terroryzmu islamskiego dotyczy tylko niektórych rejonów świata. Jednak tak nie jest, czego dowodem są Chiny. Państwo od lat walczy z Ujgurami, którzy wyznają islam. Ludność ta zamieszkuje prowincję Sinkiang (Xinjiang), która ma strategiczne znaczenie dla całego państwa. Region sąsiaduje z Rosją, Pakistanem, Kazachstanem, Kirgistanem, Tadżykistanem, Afganistanem i Mongolią. Jest to więc region graniczny. Dodatkowo na terenie prowincji znajdują się pokaźne złoża ropy i gazu.

Koniecznie przeczytaj: Chiny: Matka w ostatniej chwili ratuje syna przed spadającym samochodem [WIDEO]

Czytaj też: 600 firm zgłosiło chęć budowy muru na granicy z Meksykiem

Chińczycy (Han) czyli główna nacja, na której opiera się państwo, starała się kolonizować prowincję tak, by problem zminimalizować, ale tego typu strategia go nie rozwiązała. Konflikty między Ujgurami a ludem Han się tylko pogłębiały.

Problem miałby zostać rozwiązany dzięki wzniesieniu wielkiego żelaznego muru, który oddzielałby zwaśnione strony. Z propozycją taką wystąpił przewodniczący Komunistycznej Partii Chin, którego na Zachodzie nazywa się błędnie prezydentem. Polityk złożył taką deklarację podczas sesji Ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych w Pekinie.

Komisarz odpowiadający za sprawy bezpieczeństwa i walkę z terroryzmem Cheng Guoping, interpretując propozycję przewodniczącego partii, dodał od siebie, że separatyści z prowincji Sinkiang (Xinjiang) stanowią największe wyzwanie dla bezpieczeństwa całego kraju.

Warto przeczytać: „Czy islam zagraża Europie?”. Absurdalna odpowiedź „kulturoznawczyni” i genialna riposta prowadzącego [WIDEO]

Podziel się