Szukaj

Powtórka z historii? Były oficer GRU został otruty w Wielkiej Brytanii. Podejrzewani są Rosjanie. Śledztwo przejął brytyjski kontrwywiad [wideo]

07-03-2018 15:50
Policja w Wielkiej Brytaniii Fot. EDDIE / flickr.com / CC BY-ND 2.0
Podziel się

Jak poinformowały brytyjskie media, były oficer GRU i rosyjski szpieg 66-letni Siergiej Skipral oraz jego córka zostali otruci fenantylem, niezwykle silną substancją, która zdaniem ekspertów jest 10 tysięcy razy silniejsza niż heroina. Zdaniem tamtejszych służb za tą próbę morderstwa odpowiada rosyjski wywiad. Teraz sprawą zajmie się brytyjski kontrwywiad.

W niedzielę Siergiel Skripal i towarzysząca mu trzydziestokilkuletnia kobieta stracili w przytomność w centrum handlowym w mieście Salisbury na południowy zachód od Londynu. Co prawda, oboje bardzo szybko trafili na oddział intensywnej terapii miejscowego szpitala, ale pomimo wysiłków lekarzy, wciąż znajdują się w stanie krytycznym.

Służby medyczne udzielające pomocy poszkodowanym przypuszczają, że do próby otrucia użyto fenantylu, niezwykle silnego środka odurzającego.

Koniecznie przeczytaj: Kontrowersyjny wywiad Denisa Urubki. Rosyjski himalaista oskarżył Polaków o niepowodzenie wyprawy na K2: „... i ta cała relacja socjalistyczno-komunistyczna”

Czytaj też: Donald Tusk zabrał głos w sprawie otrucia byłego rosyjskiego szpiega w Wielkiej Brytanii. Tak zdecydowanych słów nikt się nie spodziewał [foto]

BBC informujące o tej sprawie przypomniało o tym, że Siergiej Skripal był dla Brytyjczyków bardzo ważnym agentem. Znał bowiem personalia wielu agentów GRU działających głównie w Europie Zachodniej.

Ten były oficer rosyjskiego wywiadu wojskowego został w 2006 roku skazany na 13 lat więzienia za przekazywanie od lat 90. Brytyjczykom informacji na temat tajnych rosyjskich agentów działających w całej Europie. W trakcie procesu przyznał się do postawionych mu zarzutów. Już kilka lat później został ułaskawiony przez ówczesnego prezydenta Rosji Dmitrija Miedwiediewa. Niedługo potem uczestniczył w wymianie szpiegów przetrzymywanych przez amerykańskie Federalne Biuro Śledcze (FBI) - w jej wyniku trafił się do Wielkiej Brytanii.

Z racji podejrzeń, że za próbę zatrucia mogą stać agenci obcego wywiadu, śledztwo trafiło w ręce tamtejszego kontrwywiadu.

Szef brytyjskiej dyplomacji Borys Johnson zapowiedział stanowczą reakcję, gdyby śledztwo wykazało, że w tą sprawę zamieszany był wywiad obcego kraju:

Nie chcę uprzedzać wyników śledztwa, ale mogę zapewnić Izbę, iż jeśli okaże się, że odpowiedzialność za to ponosi jakieś państwo, to odpowiedź rządu jej Królewskiej Mości będzie odpowiednia i bardzo ostra. Mówię innym rządom z całego świata, że próba pozbawiania życia niewinnych na brytyjskiej ziemi nie pozostanie bez kary i odpowiedzi.

Poniżej nagrania ukazujące aresztowanie Siergeja Skripala oraz jego spacer z córką po galerii handlowej: 

 

Warto przeczytać: Janusz Korwin-Mikke o próbie otrucia rosyjskiego szpiega w Wielkiej Brytanii. „Ten incydent może zakończyć się kolejną wojną światową” [foto]

Podziel się