Szukaj

Burmistrz francuskiego Beziers ukarany za antymuzułmańskie wypowiedzi

19-05-2017 13:42
Robert Menard, burmistrz Breziers Fot. Pablo029 / wikipedia / CC BY-SA 4.0
Podziel się

Robert Menard został ukarany grzywną 2000 euro. Sąd w Paryżu orzekł, że jego wypowiedzi o muzułmańskiej młodzieży, zamieszczane na Twitterze, stanowią „podżeganie do nienawiści i dyskryminacji”.

 Beziers to miasteczko na południu Francji. We wrześniu ubiegłego roku jego burmistrz na Twitterze skomentował opublikowany przez skrajną prawicę mem, nawiązujący do „Grand Remplacement”. To termin („wielka zamiana”) odnoszący się do „kolonizacji Francji przez muzułmanów z Bliskiego Wschodu i Afryki”.

Menard w podobny sposób wypowiadał się też w telewizji, mówiąc, że 91 procent uczniów jednej z klas w jego miasteczku to muzułmanie. „To oczywiście jest problemem” – komentował. Rozpowszechniał też plakat, ukazujący imigrantów i hasło: „Nadchodzą – migranci w centrum naszego miasteczka!”. Wcześniej, bo już w 2005 roku, Menard zbulwersował opinię publiczną informując, że 64 procent uczniów w Beziers to muzułmanie (rząd francuski nie prowadzi statystyk, uwzględniających religię czy pochodzenie etniczne).

Koniecznie przeczytaj: Belgijskie media podały, kto prowadzi w wyborach we Francji

Czytaj też: Po gwałcie na nastolatce austriacki burmistrz mówi „dość!” imigrantom

Prokurator oskarżył go o „wysuwanie oskarżeń pod adresem dzieci, określając je jako ciężar dla społeczeństwa". Stwierdził też, że "Jego ocena sprowadza się jedynie do religii, bez względu na to czy dzieci są narodowości francuskiej oraz bez względu na to, czy są praktykującymi muzułmanami”.

Oprócz grzywny w wysokości 2000 euro, sąd orzekł też odszkodowania na rzecz sześciu grup antyrasistowskich, które wysunęły oskarżenie.

Warto przeczytać: Młodzież w Sejmie o historii Polski i o niszczącym wolność socjalizmie [WIDEO]

Podziel się