Szukaj

Bunt przeciwko imigrantom. Kolejne europejskie kraje zamykają granice

04-07-2017 11:15
Łódź z uchodźcami Fot. Irish Defence Forces / wikipedia / CC BY 2.0
Podziel się

Zaczyna upadać mit tzw. solidarności europejskiej. Podczas, gdy Włochy zmagają się z napływem nowej fali imigrantów, ich sąsiedzi uszczelniają granice.

Kolejna ogromna fala imigrantów zalewa Włochy. Mówi się nawet o kilkudziesięciu tysiącach przybyszów. Jeszcze kilka dni temu władze w Rzymie brały pod uwagę zamknięcie portów na południu kraju. Ostatecznie Włosi nie zdecydowali się na takie rozwiązanie i… zostali sami.

Leżące w basenie Morza Śródziemnego Francja i Hiszpania w reakcji na nadciągające drogą morską rzesze przybyszów z Afryki zamierzają zamykać swoje porty. Granicząca z Włochami Francja, gdzie cały czas obowiązuje stan wyjątkowy, nie wyklucza też uszczelnienia granicy z apenińskim sąsiadem.

Koniecznie przeczytaj: Liroy-Marzec do państw zachodnich: „Kolonizowaliście, to teraz się nie dziwcie” [WIDEO]

Czytaj też: Duchowny z Ghany apeluje: „Trzeba przykręcić imigracyjny kran!”

Taką deklarację natomiast złożył już inny sąsiad Włoch, Austria, która zapowiada zamknięcie granicy dla nielegalnych imigrantów, obstawiając wojskiem jedną z największych alpejskich przełęczy Passo del Brannero.

Myślę, że kontrola graniczna będzie bardzo szybko aktywowana, konieczne okaże się rozmieszczenie wojsk – zapowiedział Hans Peter Doskozil, szef austriackiego MON.

Postawa śródziemnomorskich sąsiadów, a zwłaszcza cios z północy oznaczają, że Włosi, stawiając na kartę europejskiej solidarności, zostali sami. Wprawdzie premier Paolo Gentiloni uspokajał swoich rodaków, zapewniając, że Komisja Europejska przygotowuje konkretne działania, mające zapobiec kolejnej odsłonie kryzysu imigracyjnego, jednak wobec sprzeciwu głównych europejskich graczy trudno oczekiwać skutecznych rozwiązań.

Zwłaszcza, że ze zobowiązań do tzw. relokacji uchodźców nie wywiązuje się dotąd żaden z unijnych krajów zaś próba siłowego rozwiązania i przykładowego ukarania za to państw środkowoeuropejskich, w tym Polski, jest raczej skazana na niepowodzenie.

Warto przeczytać: Austria: Rozżalony imigrant wkurzył się w czasie próby zatrzymania go przez policję [WIDEO]

Podziel się