Szukaj

Afrykańscy imigranci grozili śmiercią załodze statku, która ich uratowała. Za wszelką cenę chcieli dostać się do Europy

12-07-2018 23:32
Bunt imigrantów na statku Fot. Politikstube / Twitter.com / screen Twitter
Podziel się

Jak poinformowały włoskie media, afrykańscy migranci zagrozili, że zabiją załogę włoskiego statku towarowego, który ich uratował, ponieważ nie chcieli wrócić do libijskiego aresztu, ale dostać się do Europy.

Z relacji mediów wynika, że włoski statek Vos Thalassa, który pływa w obsłudze francuskiego koncernu naftowego Total, zareagował na wezwanie o pomoc i przyjął na pokład 63 imigrantów, którzy dryfowali na drewnianej łodzi. Po pewnym czasie na to miejsce przypłynęli funkcjonariusze libijskiej Straży Ochrony Wybrzeża, by przejąć uratowane osoby i zabrać je z powrotem do aresztu.

To właśnie wtedy imigranci wzniecili bunt i zagrozili śmiercią załodze statku. Napastnicy zażądali, by okręt popłynął dalej w kierunku północnym.

Koniecznie przeczytaj: Jerzy Owsiak obraził się na polskich strażaków. Wezwał posiłki z… Berlina. Polscy strażacy odpowiadają [foto]

Czytaj też: Imigranci w Niemczech „celebrują” mundial. Demolka w centrum miasta i… martwe zwierzę na drzewie [wideo]

Jak relacjonował rzecznik libijskiej straży, Ayoub Qassem, sytuacja ta była niebiezpieczna, ponieważ imigranci byli bardzo zdeterminowani:

Imigranci stali się bardzo agresywni i zaczęli grozić śmiercią załodze statku. Nie chcieliśmy robić niczego, co mogłoby pogorszyć sytuację. naszym priorytetem było bezpieczeństwo załogi.

Wówczas do akcji wkroczyła włoska straż przybrzeżna, która uwolniła załogę od „uchodźców”. Zgodnie z zapowiedziami władz i organów ścigania, buntownicy i agresorzy zostaną ukarani.  

Co ciekawe, wicepremier Matteo Salvini opublikował listę krajów, z których pochodzą imigranci i okazało się, że większość z nich przybyła z miejsc, gdzie nie ma żadnych konfliktów wojennych. Wśród piratów/imigrantów było m.in 23 Pakistańczyków, 4 Marokańczyków i Algierczyków, 2 Egipcjan oraz 7 Palestyńczyków.

Warto przeczytać: Francja: Protestujący imigranci wywołali potężne zamieszki. Przez kilka godzin niszczyli samochody, sklepy i domy [wideo+foto]

Podziel się